Kupno mieszkania od dewelopera. Co warto wiedzieć?
Kupno mieszkania to najczęściej duży stres, zwłaszcza jeśli wiąże się to jeszcze z podpisaniem umowy kredytowej. Podobnie jak kredyt hipoteczny zazwyczaj zaciągamy na wiele długich lat, tak i mieszkanie, które sobie teraz wybieramy najprawdopodobniej zostanie z nami na bardzo długo. Od tego, jak się przyłożymy do tych dwóch spraw, ile poświęcimy im czasu i uwagi, zależeć będzie bezpieczeństwo tych transakcji.

Przy wyborze kredytu hipotecznego sprawa jest prosta - jego koszt ma być jak najtańszy. Chodzi tu zarówno o niską ratę kredytu, którą będziemy później spłacali, jak i niskie koszty okołokredytowe: ubezpieczenia, zabezpieczenia, prowizje itp. Pamiętajmy, że w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego, jest to dopiero początek wydatków.
Wiele bowiem osób przeznacza na kredyt hipoteczny cały wkład własny, jaki posiada, a gdy odbiorą klucze od dewelopera, okazuje się, że nie mogą przeprowadzić się do wymarzonego lokum z powodu braków środków na wykończenie mieszkania. To tylko jednak jedna z potencjalnych trudności, które wiążą się z zakupem mieszkania, które jest dopiero przez dewelopera budowane.
Jest to bowiem nieruchomość oparta na projekcie architekta, klientowi pokazywane są zazwyczaj jedynie pięknie przygotowane wizualizacje budynku. W takim wypadku stoi przed nami sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Co możemy zrobić?
Przede wszystkim możemy sprawdzić dotychczas zrealizowane projekty dewelopera, ich liczbę i stan. Im więcej takich zrealizowanych inwestycji posiada, tym dla nas lepiej, możemy czuć się bezpieczniej, chociażby przez fakt, że nie jest to firma-efemeryda, która to pojawia się, to znika z rynku.
Jeśli chodzi o stan, to mamy tu na myśli zarówno stan zrealizowania tych inwestycji, jak i techniczną ocenę stanu budynków. Dobrze jest, jeśli deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Związek ten zrzesza sprawdzone firmy, które przestrzegają specjalnie opracowanego Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach z Klientem.