Jak dobrze kupić mieszkanie?
Kupno mieszkania to ważna decyzja. Nie powinna sprowadzać się tylko do wyboru tego lokalu, który podoba nam się najbardziej. Niestety młodzi ludzie, podekscytowani faktem zakupu swojego pierwszego domu, często zapominają o pewnych rzeczach, które warto sprawdzić przed zakupem, tak aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek.
Oczywiście, przede wszystkim należy dobrze wybrać sobie lokal, w którym chcemy mieszkać. Przeanalizować wszystkie możliwe kwestie, począwszy do nasłonecznienia mieszkania, ustawienia go względem stron świata poprzez komunikację miejską po dostępność sklepów i punktów usługowych. Kupując mieszkanie powinniśmy zapytać się o jego koszty utrzymania i opłaty z tym związane.
Mieszkanie z rynku pierwotnego
Mieszkanie kupowane prosto od dewelopera jest często sytuacją dość specyficzną, ponieważ zazwyczaj kupujemy je, gdy jeszcze jest w planach architektonicznych lub gdy budowa dopiero co ruszyła. Trochę jest więc tak, że kupujemy przysłowiowego kota w worku. Swoją wiedzę na temat lokalu musimy opierać na tym, co powie nam deweloper. Przed zakupem warto jednak sprawdzić plany zagospodarowania miejskiego, tak aby wiedzieć z czym (supermarketem, drogą szybkiego ruchu, przedszkolem itp.) przyjdzie nam sąsiadować.
Koniecznie powinniśmy też sprawdzić tego, z kim zawieramy umowę kupna/sprzedaży, a więc dewelopera. To w końcu mu powierzasz pieniądze, często jeszcze na długo zanim budynek zacznie mieć formę mieszkalnej nieruchomości.
Niska marża dla kredytów w walucie PLN - Promocyjna prowizja za udzielenie kredytu - już od 0%
Co możesz zrobić? Przede wszystkim zebrać o nim jak najwięcej informacji i opinii, poszukując ich gdzie się da: w internecie, u znajomych, w prasie. Warto zwiedzić jego poprzednie inwestycje, ocenić ich stan i stopień realizacji.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Niestety, również i na rynku wtórnym możemy się spotkać z różnego rodzaju niemiłymi niespodziankami. W tym wypadku konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Poda nam ona między innymi takie informacje, jak: zadłużenie lokalu, prawa innych osób do rozporządzania nią, a nawet, czy ktoś przed nami podpisał już umowę przedwstępną na zakup mieszkania.