Ostatnia aktualizacja danych:

Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica?

Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z niej pochodzącymi można sfinansować różne cele, na przykład zakup samochodu, przeprowadzenie remontu mieszkania, czy zorganizowanie wyjazdu wakacyjnego. Bardzo często pieniądze pochodzące z pożyczki gotówkowej są przeznaczane po prostu na codzienne bieżące wydatki.

Sytuacja wygląda dokładnie tak samo w przypadku pożyczek hipotecznych. Pieniędzmi z nich uzyskanymi również można sfinansować dowolnie wybrane przez siebie cele.

Różnice jednak zachodzą w samej konstrukcji tych produktów.

Pożyczka gotówkowa zazwyczaj dotyczy małych kwot, maksymalnie do kilkunastu tysięcy złotych. Decyzję o jej udzieleniu można otrzymać w kilka minut, praktycznie nie wychodząc z domu. Dzieje się tak ponieważ banki nie sprawdzają sytuacji finansowej potencjalnych klientów. Brak różnego rodzaju zabezpieczeń rekompensują wysokim oprocentowaniem, wynoszącym czasem nawet kilkanaście procent, jak również duża prowizją.

W przypadku pożyczki hipotecznej, wartość kwoty zobowiązania uzależniona jest od wartości nieruchomości kredytobiorcy, która po obłożeniu jej hipoteką staje się zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Dzięki takiej formie nie tylko można realnie więcej pieniędzy pożyczyć od banku, ale również można liczyć na zdecydowanie niższe oprocentowanie oraz zmniejszenie lub brak dodatkowych opłat związanych z udzieleniem pożyczki.

Podczas gdy okres spłaty pożyczki gotówkowej wynosi kilkadziesiąt miesięcy, pożyczki hipoteczne możemy zaciągnąć na okres nawet kilkunastu lat.

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Forum finansowe Comperia.pl