Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych
Do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadzone zostaną zmiany. Resort infrastruktury jest na etapie przygotowywania nowelizacji. Na zmianach skorzystają przede wszystkim członkowie spółdzielni i rodziny wielodzietne.

Ułatwienia dla członków spółdzielni
Najważniejsza zmiana w ustawie ma dotyczyć członków spółdzielni. Będą oni mogli starać się o dofinansowanie w ramach MdM podpisując ze spółdzielnią umowę o budowę lokalu. Obecnie spółdzielnie działają na zasadach na jakich działają deweloperzy, tzn. mogą uczestniczyć w programie, ale nie w przypadku wnoszenia wkładów budowlanych przez jej członków. Problemem była więc sytuacja, w której spółdzielnia mieszkaniowa nie ustaliła z góry ceny lokalu. Nabywca nie mógł w takiej sytuacji otrzymać dopłaty, bo ustawa o MdM zakłada, że beneficjent może otrzymać dopłatę na zakup lokalu, którego cena nie przekracza narzuconego z góry limitu. Limity z kolei sprawdzane są już na samym początku, w momencie weryfikacji wniosku.
Dlatego też w programie mogą uczestniczyć te spółdzielnie, które z góry ustalają ceny. W rzeczywistości zazwyczaj członek spółdzielni w początkowej fazie na podstawie umowy o budowę lokalu wnosi tylko wkład budowlany. Tym samym spółdzielnia z góry nie określa ostatecznego kosztu budowy mieszkania. Nie wiadomo jest, więc jaki będzie koszt lokalu.
MdM prorodzinny
Druga zmiana w ustawie dotyczy rodzin z większą liczbą dzieci. Według obecnie obowiązującej ustawy beneficjenci bezdzietni mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, małżeństwa i single z potomstwem otrzymują dofinansowanie w wysokości 15 proc. Natomiast, jeśli w ciągu pięciu lat od momentu otrzymania dofinansowania urodził im się trzecie i następne dziecko otrzymają dodatkowe 5 proc. wsparcia. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie to małżeństwa i single wychowujący dwójkę dzieci będą mogły liczyć na dopłatę w wysokości 20 proc., natomiast posiadając trójkę i większą liczbę pociech otrzymać będzie można wsparcie na poziomie 25 proc.
Zmiany mają również sprzyjać tym osobom, które mogą mieć problemy z otrzymaniem kredytu. Obecnie jeżeli potencjalny kredytobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej może do niego przystąpić ze zstępnymi lub wstępnymi. Wspomóc mogło ich: rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie. Dzięki zmianom do kredytu będzie można przystąpić z dowolną osobą.
Przebudowa i adaptacja
Kolejna ważna zmiana dotyczy doprecyzowania treści jeśli chodzi o nowo wybudowane mieszkania. Ma ona ścisłe określać, że dofinansowaniem mogą być objęte także mieszkania powstałe w wyniku przebudowy, adaptacji i innych robót budowlanych, pod warunkiem, że w wyniku takich działań powstanie nowy, samodzielny lokal mieszkalny.
Program Mieszkanie dla Młodych ma w jeszcze większym stopniu dzięki wprowadzonym zmianom sprzyjać polityce prorodzinnej. Projekt trafi do sejmu już w ostatnim kwartale br.. Można liczyć, że wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. Pozostaje tylko czekać i liczyć na to, że nowelizacja wejdzie w życie a kredyty z MdM będą coraz bardziej dostępne.