Zwrot podatku VAT w ramach MdM
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania, która weszła w życie na początku bieżącego roku zakłada nie tylko pomoc w dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie nowego mieszkania, ale również przyznaje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT. Ile można otrzymać i jakie warunki trzeba spełnić?
Budowa lub nadbudowa domu
Aby uzyskać zwrot części wydatków związanych z budową domu w ramach programu MdM, należy spełniać szereg warunków. Wydatki, jakie poniesie beneficjent muszą być przeznaczone na budowę, nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Nie może być to jednak jedynie remont. Dofinansowanie przyznane zostanie w przypadku przystosowania budynku mieszkalnego lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.
Ważna jest data wydania pozwolenia na budowę – może być ono wystawione nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 roku, ale również nie później niż 30 września 2018 roku, ponieważ na ten dzień przewiduje się zakończenie programu MdM. Dodajmy tu, że osoby, które nie czekały z zakupem materiałów do 2014 roku i dokonały go jeszcze w roku ubiegłym będą mogły ubiegać się o zwrot VAT w okresie pięciu lat na starych zasadach.
Maksymalna powierzchnia
Program dopłat Mieszkanie dla Młodych narzucił ograniczenia jeżeli chodzi o powierzchnię użytkową lokalu. W przypadku przyznawania dofinansowania w postaci zwrotu części podatku VAT, maksymalna powierzchnia, do jakiej można otrzymać dofinansowanie, wynosi standardowo 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego. Wartości te są większe dla osób, które wychowują przynajmniej troje dzieci - odpowiednio 85 m2 i 110 m2.
Problemowa wydaje się sytuacja, w której osoba budująca dom chciałaby w późniejszym okresie powiększyć metraż budynku, co może spowodować, że metraż będzie większy niż 100 m2. Ustawa nie doprecyzowała, jak należy w takiej sytuacji postępować. W większości przypadków jednak okres, w którym beneficjent powinien przestrzegać warunków wskazanych w Ustawie to 5 lat, tyle też specjaliści radzą się wstrzymać z wprowadzaniem wszelkich ryzykownych zmian.
Ile zyska beneficjent?
Osoba chcąca otrzymać zwrot części podatku VAT musi przedstawić fakturę, jako dowód zakupu materiałów budowlanych. Na jej podstawie obliczona zostanie kwota zwrotu. Konkretna wysokość zwrotu podatku VAT uzależniona jest od obowiązującej stawki podatku. Warto podać konkretne liczby. Przy obowiązujące stawce 23 proc. beneficjent może liczyć na kwotę zwrotu równą 65,22 proc, nie może być to jednak więcej niż 12,195 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni. Jeżeli uwzględniona zostanie inna stawka VAT, zmienią się limity zwrotu. Dla stawki 22 proc. będzie to 68,18 proc. zwrotu, dla stawki 24 proc. - 62,50 proc, natomiast przy stawce 25 proc. zwrot podatku VAT wyniesie 60 proc.
Bez kredytu
Co istotne osoby, które budują dom jednorodzinny nie muszą zaciągać kredytu, aby otrzymać zwrot. Wystarczy skompletować faktury i złożyć je w Urzędzie Skarbowym. Urzędnik zweryfikuje wszelkie dokumenty i stwierdzi, czy dana osoba kwalifikuje się do programu np. czy projekt budowy zakłada dopuszczalną wielkość powierzchni mieszkaniowej. Wniosek należy złożyć najpóźniej do końca roku, w którym miało miejsce przystąpienie do użytkowania nieruchomości. Wraz z wnioskiem i fakturami beneficjent musi złożyć pozwolenie na budowę.
Możliwość odzyskania ponad 60 proc. podatku wydaje się być sporym udogodnieniem dla osób, które budują swój pierwszy dom, jednak Ustawa stawia przed młodymi ludźmi szereg warunków i formalności, które muszą zostać spełnione. Wszyscy zdążyli się już chyba przyzwyczaić, że każdy, kto liczy na pomoc państwa w postaci rządowych dopłat musi się nagimnastykować, żeby taką pomoc faktycznie otrzymać.