4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny
Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia wniosku kredytowego.
Na odmowę udzielenie kredytu mogą wpłynąć różne aspekty, czasem są to drobiazgi, które kredytobiorca może szybko zmienić, by spróbować złożyć wniosek ponownie w tej samej instytucji lub spróbować swoich szans w innym banku. Jednak często zdarzają się także przypadki bardziej skomplikowane, kiedy żaden bank nie udzieli klientowi kredytu.
1. Historia kredytowa w BIK-u
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zajmująca się zbieraniem i przechowywaniem danych na temat kredytobiorców i posiadanych przez nich zobowiązań. Każdy kredyt, karta kredytowa czy też limit w koncie zaciągnięty i spłacany przez kredytobiorcę, zostaje odnotowany w BIK-u. Każdy bank przed udzieleniem pożyczki sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w BIK-u. W sytuacji, gdy instytucja finansowa uzyska pozytywną opinię na temat kredytobiorcy z Biura Informacji Kredytowej, wtedy szanse klienta na kredyt rosną. Jednak w przypadku, gdy BIK przekaże bankowi negatywną informację na temat wnioskującego, wtedy jego szanse na zobowiązanie zostają obniżone, ponieważ według banku jest on niewiarygodnym klientem. Niepochlebna opinia z BIK-u zwiększa ryzyko kredytowe oraz świadczy o tym, że także w przyszłości klient może nie spłacać zobowiązania.
2. Brak zdolności kredytowej
Przed udzieleniem zobowiązania bank ocenia także zdolność kredytową klienta. W tej procedurze instytucja finansowa bada dochody oraz wydatki kredytobiorcy. Dzięki takim wyliczeniom, bank weryfikuje, czy klienta stać na spłacanie zaciągniętego zobowiązania. Brak zdolności kredytowej jest częstym powodem odrzucenia wniosku kredytowego przez bank. Zbyt niskie dochody przy wysokich miesięcznych wydatkach powodują, że instytucja finansowa nie udzieli klientowi kredytu na wysoką kwotę i na długi okres kredytowania.
3. Brak wkładu własnego
Obecnie banki nie udzielają kredytów hipotecznych kredytobiorcom nieposiadającym minimum 15% wkładu własnego. Wniosek kredytowy może zostać odrzucony z powodu braku kilkunastu procent wartości nieruchomości. Jest to powodem wprowadzenia w 2014 roku Rekomendacji S, która zniosła kredyty hipoteczne bez wkładu własnego.
4. Ocena scoringowa
Scoring kredytowy to punktowa metoda oceny wiarygodności kredytobiorcy. W tej ocenie brane są pod uwagę następujące dane: miesięczne zarobki, historia kredytowa, okres zatrudnienia u danego pracodawcy itp. Klient, który nie zmieści się w konkretnym przedziale punktowym, nie otrzyma kredytu w banku.