Utrata pracy a polisa do kredytu - czy należy się odszkodowanie?
Decydując się na kredyt, w ramach zabezpieczenia wykupujemy często różne polisy oferowane przez bank. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne dobrowolne. W dzisiejszych czasach nierzadko kredytobiorcy wybierają ubezpieczenie od utraty pracy. Tego rodzaju polisa nie zawsze jednak zapewnia odpowiednią ochronę. Kiedy kredytobiorcy należy się odszkodowanie z tytułu takiego ubezpieczenia?

Ciągła niepewność na rynku pracy wymusza zarówno na bankach, jak i na kredytobiorcach decyzje zmniejszające ryzyko. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, ze względu na ich wysokość i długi okres spłaty. Polisa od utraty pracy wydaje się przy takich zobowiązaniach rozwiązaniem idealnym. Ale, czy na pewno tak jest?...
Jak chroni kredytobiorcę polisa?
Ubezpieczenie od utraty pracy jest oferowane przy różnego rodzaju kredytach. Mogą jednak z niego skorzystać tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje czasowo, zgodnie z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Asekuracja ubezpieczonego polega na tym, że po utracie pracy przez ubezpieczonego firma ubezpieczeniowa zaczyna spłacanie za niego rat kredytu, ale tylko do czasu podjęcia nowej pracy przez kredytobiorcę. Ubezpieczony może liczyć maksymalnie na 6- lub 12-miesięczne wyręczanie w spłacie rat, nawet po tym czasie nie znajdzie nowej pracy.
Diabeł tkwi w szczegółach
Posiadając ubezpieczenie od utraty pracy, powinniśmy poznać wyłączenia stosowane przez ubezpieczyciela. Sprawiają one, iż pomimo stania się bezrobotnym kredytobiorcy nie należą się świadczenia. Świadczenia nie otrzymamy, gdy samodzielnie zrezygnujemy z pracy. Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron także nie daje prawa do otrzymywania świadczeń z tytułu polisy od utraty pracy. Na pomoc finansową nie może liczyć również kredytobiorca prowadzący działalność gospodarczą, który podejmie decyzję o zamknięciu firmy przynoszącej dochód.
Rozwiązanie umowy a odszkodowanie
Odszkodowanie z polisy chroniącej od utraty pracy otrzymamy, gdy umowa zostanie rozwiązana:
- z powodu ogłoszenia upadłości spółki lub oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braku wystarczającego majątku na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego;
- z powodu wypowiedzenia umowy albo rozwiązania jej przez pracodawcę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.
Aby otrzymać świadczenie z polisy, kredytobiorca musi posiadać status bezrobotnego - zwykle przez przynajmniej 30 dni w okresie trwania ubezpieczenia.
Nawet w przypadku, gdy spełnimy wszystkie warunki ubezpieczyciela, odszkodowanie nie pokryje w całości pozostałych do spłaty zobowiązań kredytowych, a jedynie ich część - określoną liczbę rat.