MdM nie dla obcokrajowca?
Nabycie nieruchomości w Polsce przez obcokrajowca jest dość skomplikowane, ale możliwe. A czy możliwy jest kredyt dla cudzoziemca w ramach programu MdM?
Jeszcze kilka lat wstecz cudzoziemiec starający się o nabycie nieruchomości w Polsce musiał mieć pozwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Trzeba podkreślić, że obowiązek ten dotyczył zarówno uzyskania prawa własności, jak i użytkowania wieczystego lokalu. Oczywiście takie nabycie nieruchomości poprzez zakup, spadek czy też darowiznę musiało być podpisane notarialnie. Obcokrajowiec składał więc wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych, a minister podejmował decyzję. Trzeba jednak wiedzieć, że procedury były dość skomplikowane i należało przy tym dołączyć masę wymaganych dokumentów. Istotnym krokiem w celu ucywilizowania sprzedaży nieruchomości na polskim rynku jest fakt, że od 2004 roku takie zezwolenie, jakie zostało opisane powyżej, już nie obowiązuje.
Najwięcej mieszkań kupują w Polsce Niemcy, następnie Ukraińcy oraz Brytyjczycy. Warto w tym miejscu podkreślić, że cudzoziemcy mogą w Polsce ubiegać się o kredyty hipoteczne na zakup mieszkań, ale muszą posiadać karty pobytu i złożyć wraz z wnioskiem takie dokumenty, jak umowę o pracę lub kontrakt menadżerski, zaświadczenie o dochodach oraz zeznanie podatkowe itd. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Jeżeli cudzoziemiec zarabia za granicą, okres oczekiwania na decyzję kredytową zwykle się znacznie wydłuża. Banki wolą zabezpieczyć swoje interesy, dokładnie weryfikując wiarygodność cudzoziemca, tak samo jak zresztą każdego innego klienta, który pracuje poza granicami kraju. Dodatkowo będzie mógł on zaciągnąć kredyt tylko w tej walucie, w której zarabia. Jeśli obcokrajowiec jest zatrudniony w Polsce i w Polsce, to procedury weryfikacyjne będą znacznie krótsze, a bank będzie mógł udzielić mu pożyczki w złotówkach.
Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest przede wszystkim do młodych Polaków, zamierzających nabyć pierwsze mieszkanie. Beneficjentami tego programu mogą zostać małżeństwa, osoby niepozostające w związku małżeńskim oraz osoby samotne i samotnie wychowujące dzieci. O obcokrajowcach w ustawie nie ma mowy, więc o kredyty w ramach MdM-u teoretycznie mogą się starać. Uzyskanie dopłaty do zakupu lokalu przez osobę będącą obywatelem innego kraju nie jest niemożliwe, choć może być znacznie trudniejsze do osiągnięcia niż w przypadku obywatela Polski. To, czy osoby te będą dla banków wiarygodnymi klientami i uzyskają pozytywną decyzję kredytową, zależeć będzie od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy i decyzji samego banku, który może dowolnie postąpić według wewnętrznie ustalanych procedur.
Pozdrawiam,
Aleksandr