Ubezpieczenie pomostowe. Czy da się go nie płacić?
Ubezpieczenie pomostowe to jeden z kosztów, jakie występują przy kredycie hipotecznym - także tym, zaciąganym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wykupować i opłacać składki polisy musi większość kredytobiorców. Czy da się go jednak uniknąć?
Kredyt mieszkaniowy jest zabezpieczony z pomocą wpisu hipotecznego. Za jego sprawą bank może dochodzi swojej wierzytelności. Problem z wpisem do hipoteki na rzecz banku polega jednak na tym, że często należy na nią czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Ten okres to zwykle czas, kiedy pieniądze z kredytu mieszkaniowego trafiły już do klienta. Ten oczywiście dokonuje spłat ratalnych, niestety bank wciąż nie ma zabezpieczenia spłaty długu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest dla niego ubezpieczenie pomostowe.
Banki pobierają ubezpieczenie pomostowe, które jest umową między bankiem a towarzystwem ubezpieczeniowym, na dwa sposoby. Pierwsza opcja, która cieszy się największą popularnością, to podwyższenie marży kredytowej. Zanim dostarczymy bankowi odpis z ksiąg wieczystych, nasze koszty kredytu będą wyższe, niż przewiduje to umowa kredytowa. Oczywiście wzrost wiąże się z kosztami ubezpieczenia pomostowego. Może on wynieść od 0,5 do 2,0 proc. kwoty kredytu. Bank może także naliczać ubezpieczenie pomostowe przy pomocy składki ubezpieczeniowej. Taką składkę opłacać trzeba miesięcznie do momentu przedstawienia wpisu z księgi wieczystej na rzecz banku. Wysokość to około 0,007 do 0,1 proc. wartości kredytu. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe przypadki i opcje, ubezpieczenie pomostowe może kosztować nas w skali roku od 3 do nawet 6 tys. zł, choć ostateczna kwota zależy od wartości sumy pożyczanej od banku.
To, czy uda nam się uniknąć zapłaty ubezpieczenia pomostowego, zależy od tego, czy wpis do księgi wieczystej na rzecz banku zostanie wykonany przed uzyskaniem samego kredytu. W innym wypadku będziemy skazani na opłacenie ubezpieczenia pomostowego. Jeśli nie uda nam się zsynchronizować obu procesów, to może się okazać, że będziemy płacić dodatkowo nawet kilka miesięcy. Kredytobiorca winien też pamiętać, że od wpisu w księdze upłyną także 2-3 tygodnie, zanim decyzja sądu wieczysto-księgowa stanie się prawomocna.
Uniknięcie opłat związanych z ubezpieczeniem pomostowym jest możliwe, jeżeli wpis hipoteczny zostanie dokonany jak najszybciej po podpisaniu umowy kredytowej. W przypadku, gdy ten proces się będzie przedłużać, opłacanie ubezpieczenia pomostowego może ciągnąć się stosunkowo długo.