Ostatnia aktualizacja danych:

Kiedy można stracić dofinansowanie MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych jest dla wielu kredytobiorców zachętą do nabycia nieruchomości – spełniając określone warunki można otrzymać od państwa dofinansowanie wkładu własnego kredytu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że otrzymaną dopłatę łatwo można stracić.

Kiedy można stracić dofinansowanie MdM?

Rządowy program dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych cieszy się dużym powodzeniem wśród kredytobiorców. Trzeba jednak pamiętać, że ma on za zadanie pomóc w zdobyciu lokum służącego wyłącznie celom mieszkaniowym. Dlatego by uniknąć ewentualnych nadużyć, ustawodawca przewidział sytuacje, w których możliwe jest odebranie beneficjentowi części lub nawet całości otrzymanej dopłaty.

Czego nie wolno?

Według ustawy, przez co najmniej pięć lat od momentu zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności dofinansowanego lokalu, musi on spełniać potrzeby mieszkaniowe swojego posiadacza. Co to oznacza w praktyce?

Zapisy ustawy mówią, że właściciel nieruchomości nie może w tym okresie sprzedać, wynająć ani użyczyć komuś swojego mieszkania. Zasady te mają zapobiegać czerpaniu korzyści majątkowych płynących z możliwości tańszego zakupu mieszkania.

Ponieważ natomiast program przewidziany jest jako forma podstawowej pomocy w nabyciu własnych „czterech kątów”, ustawa nie zezwala również na wejście w posiadanie kolejnych nieruchomości – z wyjątkiem otrzymania spadku. Wszystko po to, by dofinansowanie otrzymały osoby, które najbardziej go potrzebują.

Co więcej, posiadacz nieruchomości nie może także zmienić sposobu użytkowania tego lokalu „w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych” – np. rozpoczynając w nim prowadzenie działalności gospodarczej poprzez otwarcie sklepu.

Co grozi za złamanie zasad?

Jeśli dojdzie do którejś ze wspomnianych sytuacji, beneficjent programu MdM jest zobowiązany poinformować o niej instytucję udzielającą mu finansowania – ma na to 30 dni. W ciągu 60 dni natomiast odpowiednia część dopłaty powinna zostać zwrócona - w kwocie zależnej od czasu, jaki pozostał do końca pięcioletniego okresu określonego w ustawie.

Trzeba także pamiętać, że nie informując banku o zmianie swojej sytuacji kredytobiorca może zostać dodatkowo ukarany – zostaną mu naliczone odsetki od kwoty jaką powinien oddać.

Autor:

Opinie

#1 Iza 2014-05-14 13:49
I tak się opłaca, obwarowania są, ale Państwo też musi się zabezpieczyć... . Też kupiliśmy M w ramach MdM. No bez kredytu się nie obyło. Na szczęście mieliśmy zdolność kredytową i Getin Bank udzielił nam kredytu na fajnych warunkach
Cytuj
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadzone zostaną zmiany. Resort infrastruktury jest na etapie przygotowywania nowelizacji. Na zmianach skorzystają przede wszystkim członkowie spółdzielni i rodziny wielodzietne. Ułatwienia dla członków spółdzielni...»

Jaki kredyt musisz zaciągnąć, żeby dostać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych

Jaki kredyt musisz zaciągnąć, żeby dostać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

Chęć skorzystania z dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych oznacza mnóstwo warunków, które trzeba spełnić. To nie tylko odpowiedni wiek nabywcy mieszkania czy metraż czy wartość tejże nieruchomości, ale także choćby odpowiednia długość okresu kredytowania. Co musisz wiedzieć o kredycie, żeby...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»