Kiedy można stracić dofinansowanie MdM?
Program Mieszkanie dla Młodych jest dla wielu kredytobiorców zachętą do nabycia nieruchomości – spełniając określone warunki można otrzymać od państwa dofinansowanie wkładu własnego kredytu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że otrzymaną dopłatę łatwo można stracić.
Rządowy program dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych cieszy się dużym powodzeniem wśród kredytobiorców. Trzeba jednak pamiętać, że ma on za zadanie pomóc w zdobyciu lokum służącego wyłącznie celom mieszkaniowym. Dlatego by uniknąć ewentualnych nadużyć, ustawodawca przewidział sytuacje, w których możliwe jest odebranie beneficjentowi części lub nawet całości otrzymanej dopłaty.
Czego nie wolno?
Według ustawy, przez co najmniej pięć lat od momentu zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności dofinansowanego lokalu, musi on spełniać potrzeby mieszkaniowe swojego posiadacza. Co to oznacza w praktyce?
Zapisy ustawy mówią, że właściciel nieruchomości nie może w tym okresie sprzedać, wynająć ani użyczyć komuś swojego mieszkania. Zasady te mają zapobiegać czerpaniu korzyści majątkowych płynących z możliwości tańszego zakupu mieszkania.
Ponieważ natomiast program przewidziany jest jako forma podstawowej pomocy w nabyciu własnych „czterech kątów”, ustawa nie zezwala również na wejście w posiadanie kolejnych nieruchomości – z wyjątkiem otrzymania spadku. Wszystko po to, by dofinansowanie otrzymały osoby, które najbardziej go potrzebują.
Co więcej, posiadacz nieruchomości nie może także zmienić sposobu użytkowania tego lokalu „w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych” – np. rozpoczynając w nim prowadzenie działalności gospodarczej poprzez otwarcie sklepu.
Co grozi za złamanie zasad?
Jeśli dojdzie do którejś ze wspomnianych sytuacji, beneficjent programu MdM jest zobowiązany poinformować o niej instytucję udzielającą mu finansowania – ma na to 30 dni. W ciągu 60 dni natomiast odpowiednia część dopłaty powinna zostać zwrócona - w kwocie zależnej od czasu, jaki pozostał do końca pięcioletniego okresu określonego w ustawie.
Trzeba także pamiętać, że nie informując banku o zmianie swojej sytuacji kredytobiorca może zostać dodatkowo ukarany – zostaną mu naliczone odsetki od kwoty jaką powinien oddać.