Ostatnia aktualizacja danych:

MdM otwiera się na rynek wtórny?

Początkowo ustawa o rządowym programie Mieszkanie dla Młodych nie przewidywała udziału rynku wtórnego. Zainteresowani programem mieli o to uzasadnione pretensje. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo wszystko się zmieni.

W projekcie nowelizacji ustawy o MdM znalazł się zapis, aby w programie ujęty został również rynek wtórny. Chodzi o umożliwienie finansowania kredytem MdM mieszkań z drugiej ręki. Program MdM w roku ubiegłym nie cieszył się zbyt wielkim zainteresowaniem mimo dopłat rządowych do kredytów mieszkaniowych. Nie cieszył się nim jednak również dlatego, że w zapisach ustawy o MdM dopłaty obejmowały tylko rynek pierwotny. O tym, czy znowelizowana ustawa uwzględni rynek wtórny, przekonamy się prawdopodobnie już za niecałe dwa miesiące.

Na wejście w życie nowej ustawy trzeba poczekać

Zainteresowani nowymi przepisami liczyli na to, że wejdą one w życie już z początkiem 2015 roku. Niestety, tak się nie stało. Na razie są one w trakcie tworzenia i w czasie konsultacji społecznych, a to – jak wiadomo – może jeszcze trochę potrwać. Ważne, że w ogóle rynek wtórny jest brany pod uwagę, co z pewnością zwiększy atrakcyjność i zainteresowanie programem MdM. Z ostatnich doniesień wynika, że - jeśli wszystko dobrze pójdzie - zmiany w ustawie wejdą w życie już we wrześniu tego roku.

Zadowoleni mieszkańcy małych miejscowości

Na zmiany czekają szczególnie mieszkańcy małych miejscowości, w których nigdy nie działali deweloperzy i gdzie nie budowało się nowych mieszkań. W takich miejscowościach budowało się jedynie indywidualnie, a na indywidualne budownictwo stać niewiele osób. Dopłaty do zakupu mieszkań używanych z pewnością stanowią szansą dla tych, którzy spełniają warunki programu MdM, a nie mają pieniędzy, by samodzielnie kupować czy budować mieszkania. RnS wskazał, jak bardzo potrzebny jest rynek wtórny. Szkoda, że tworzący ustawę o MdM tego nie zauważyli czy też świadomie nie uwzględnili.

Inne wyliczenia

Samo ujęcie w programie rynku wtórnego to oczywiście nie wszystko, ważne będzie również wyliczenie kwoty dofinansowania do używanych mieszkań. Aby mieszkanie z rynku wtórnego zostało zakwalifikowane do programu, musi również spełniać określone warunki. O szczegóły najlepiej pytać już po zatwierdzeniu nowych przepisów. Wprowadzenie zmian w tym programie nie jest łatwe i szybkie. Biorąc jednak pod uwagę czas przedwyborczy, wprowadzenie w życie znowelizowanej ustawy może zostać znacznie przyśpieszone.

Szansa na mieszkanie

Udział w programie MdM dla wielu osób jest wielką szansą na własne cztery ściany. Większość osób, niestety, nie dysponuje obowiązującym wkładem własnym w wysokości minimum 10 proc. Dofinansowanie w ramach MdM-u daje możliwość sfinansowania wkładu własnego, a zmiany w postaci ujęcia w programie rynku wtórnego to kolejna wielka szansa na własne „M”. Istnieje również szansa na zwiększenie puli przeznaczonej na dopłaty w ramach tego programu, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Na razie zainteresowanym zmianami pozostaje czekać na ich zatwierdzenie i wprowadzenie w życie.

Opinie

#1 Martyna 2015-07-09 15:01
No nareszcie! Szkoda, że nie doczekałam tych czasów. Ze względu na to, że mieszkanie, które wybraliśmy z mężem, nie łapało się do wytycznych programu MDM, musieliśmy wziąć normalny kredyt na mieszkanie. Na szczęście z pomocą świetnego doradcy finansowego, Łukasza Mendochy, udało się znaleźć kredyt na bardzo korzystnych dla nas warunkach. Jednak gdyby w czasie, kiedy kupowaliśmy mieszkanie, były takie warunki w ramach MDM, jak są obecnie planowane, na pewno byśmy skorzystali z tej możliwości.
Cytuj
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»