MdM otwiera się na rynek wtórny?
Początkowo ustawa o rządowym programie Mieszkanie dla Młodych nie przewidywała udziału rynku wtórnego. Zainteresowani programem mieli o to uzasadnione pretensje. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo wszystko się zmieni.
W projekcie nowelizacji ustawy o MdM znalazł się zapis, aby w programie ujęty został również rynek wtórny. Chodzi o umożliwienie finansowania kredytem MdM mieszkań z drugiej ręki. Program MdM w roku ubiegłym nie cieszył się zbyt wielkim zainteresowaniem mimo dopłat rządowych do kredytów mieszkaniowych. Nie cieszył się nim jednak również dlatego, że w zapisach ustawy o MdM dopłaty obejmowały tylko rynek pierwotny. O tym, czy znowelizowana ustawa uwzględni rynek wtórny, przekonamy się prawdopodobnie już za niecałe dwa miesiące.
Na wejście w życie nowej ustawy trzeba poczekać
Zainteresowani nowymi przepisami liczyli na to, że wejdą one w życie już z początkiem 2015 roku. Niestety, tak się nie stało. Na razie są one w trakcie tworzenia i w czasie konsultacji społecznych, a to – jak wiadomo – może jeszcze trochę potrwać. Ważne, że w ogóle rynek wtórny jest brany pod uwagę, co z pewnością zwiększy atrakcyjność i zainteresowanie programem MdM. Z ostatnich doniesień wynika, że - jeśli wszystko dobrze pójdzie - zmiany w ustawie wejdą w życie już we wrześniu tego roku.
Zadowoleni mieszkańcy małych miejscowości
Na zmiany czekają szczególnie mieszkańcy małych miejscowości, w których nigdy nie działali deweloperzy i gdzie nie budowało się nowych mieszkań. W takich miejscowościach budowało się jedynie indywidualnie, a na indywidualne budownictwo stać niewiele osób. Dopłaty do zakupu mieszkań używanych z pewnością stanowią szansą dla tych, którzy spełniają warunki programu MdM, a nie mają pieniędzy, by samodzielnie kupować czy budować mieszkania. RnS wskazał, jak bardzo potrzebny jest rynek wtórny. Szkoda, że tworzący ustawę o MdM tego nie zauważyli czy też świadomie nie uwzględnili.
Inne wyliczenia
Samo ujęcie w programie rynku wtórnego to oczywiście nie wszystko, ważne będzie również wyliczenie kwoty dofinansowania do używanych mieszkań. Aby mieszkanie z rynku wtórnego zostało zakwalifikowane do programu, musi również spełniać określone warunki. O szczegóły najlepiej pytać już po zatwierdzeniu nowych przepisów. Wprowadzenie zmian w tym programie nie jest łatwe i szybkie. Biorąc jednak pod uwagę czas przedwyborczy, wprowadzenie w życie znowelizowanej ustawy może zostać znacznie przyśpieszone.
Szansa na mieszkanie
Udział w programie MdM dla wielu osób jest wielką szansą na własne cztery ściany. Większość osób, niestety, nie dysponuje obowiązującym wkładem własnym w wysokości minimum 10 proc. Dofinansowanie w ramach MdM-u daje możliwość sfinansowania wkładu własnego, a zmiany w postaci ujęcia w programie rynku wtórnego to kolejna wielka szansa na własne „M”. Istnieje również szansa na zwiększenie puli przeznaczonej na dopłaty w ramach tego programu, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Na razie zainteresowanym zmianami pozostaje czekać na ich zatwierdzenie i wprowadzenie w życie.