Podsumowanie programu MdM: grudzień 2014
Kończy się rok, więc warto pokusić się o podsumowania funkcjonowania rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych. Dowiedz się, na ile Polacy skorzystali na MdM-ie.
Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do 10 grudnia br. zostało zawartych blisko 12 948 umów kredytowych spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Większość wniosków dotyczyła zakupu mieszkania, a tylko 285 z nich odnosiło się do domów jednorodzinnych. Wsparcie finansowe udzielone w ramach tych wszystkich umów ukształtowało się na poziomie 295,4 milionów złotych. Większa część z tej kwoty będzie wypłacona jeszcze do końca tego roku (205,7 milionów złotych).
Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, środki wypłacone jeszcze w bieżącym roku dotyczą 9 077 umów. Na przyszły rok zaplanowane jest zrealizowanie 3 375 umów, w 2016 roku – 492 umów, a z 4 umów pieniądze zostaną wypłacone w 2017 roku. Wartość łącznie udzielonych kredytów ze wsparciem Mieszkania dla Młodych ukształtowała się na poziomie 2,3 miliarda złotych.
Ciekawe dane również można uzyskać na temat kupowanych domów i mieszkań. Przypomnijmy, że w grę wchodzą jedynie lokale i nieruchomości z rynku pierwotnego, a więc nowe. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że średnia powierzchnia mieszkania kupowanego ze wsparciem MdM to 53,23 m kw. Średnia cena takiego mieszkania ukształtowała się na poziomie 229,2 tysięcy złotych. W przypadku domów jest to powierzchnia 83,88 m. kw. za 300,8 tysięcy złotych.
Największą liczbę kredytów (2 195) przyznano w województwo pomorskim, ale wartościowo, pod względem kwoty finansowego wsparcia, czołówkę otwiera województwo mazowieckie (ponad 56 milionów złotych). Najmniej kredytów udzielono w województwie opolskim – 133. W sumie kwota wsparcia dla wszystkich województw wyniosła ponad 295 milionów złotych.
Również coraz więcej banków przystępuje do współpracy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Już 14 banków przyjmuje wnioski o kredyt ze wsparciem MdM. W takim zakresie kredytobiorcy mogą skorzystać z usług:
- Deutsche Banku,
- Getin Noble Banku,
- PKO Banku Polskiego,
- Banku Pekao,
- Spółdzielcza Grupa Bankowa,
- Banku Ochrony Środowiska,
- Banku Millenium,
- Banku Zachodniego WBK,
- Banku Gospodarki Żywnościowej,
- Alior Banku,
- Bank Polskiej Spółdzielczości,
- Eurobanku.
W ostatnim dniu br. wnioski zacznie przyjmować Raiffeisen Polbank, a Credit Agricole od stycznia 2015 roku.