Siódmy bank ma w ofercie kredyt w MdM
Bank Polskiej Spółdzielczości 7 kwietnia wprowadził do oferty kredyt hipoteczny oferowany w programie Mieszkanie dla Młodych. Od tego dnia można składać tam już wnioski o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu rządowego. Bank BPS jest siódmą instytucją współpracującą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Nowe banki w MdM, na nich się nie skończy
Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli bankiem państwowym zajmującym się wypłatami finansowego wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, umowy ma podpisanych 8 kredytodawców. To PKO Bank Polski, bank Pekao, Alior Bank, bank BGŻ, Getin Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa – SGB, Bank Polskiej Spółdzielczości – BPS oraz Bank Ochrony Środowiska. Między podpisaniem umowy z BGK a wprowadzeniem kredytów hipotecznych w programie MdM, i wdrożeniem wszystkich koniecznych procedur, mija jednak nieco czasu. Dlatego Bank Polskiej Spółdzielczości rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego dopiero 7 kwietnia, zaś w Banku Ochrony Środowiska machina ruszy 15 kwietnia (choć oba banki stosowną umowę z BGK zawarły już w połowie stycznia br.).
W kontekście Banku Polskiej Spółdzielczości należy dodać, że umowa z BGK została zawarta także w imieniu banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Od indywidualnej decyzji poszczególnych instytucji zależy, czy i kiedy wprowadzą kredyty w MdM do swoich ofert.
Kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych w Banku BPS można zaciągnąć na okres do 25 lat, choć na wniosek kredytobiorcy, w określonych przypadkach, okres kredytowania może zostać wydłużony do 30 lat. Minimalny czas spłaty to 15 lat - wynika to bezpośrednio z ustawowych warunków MdM. Bank pożyczy maksymalnie 80 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że z MdM otrzyma się „jedynie” ok. 10-15 proc. wkładu własnego, trzeba będzie także zaangażować także osobiste oszczędności.
Na razie wnioskowanie o kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych jest (lub wkrótce będzie) możliwe więc w 8 bankach. Z pewnością jednak na tym się nie skończy, gdyż, jak wynika z informacji zdobytych przez Comperia.pl, zdecydowana większość banków w Polsce planuje wprowadzenie do swojej oferty kredytów z rządowym dofinansowaniem wkładu własnego.
Jak otrzymać dofinansowanie?
Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy spełnić szereg warunków programu MdM dotyczących m.in. wielkości nabywanej nieruchomości - 75 m2 dla lokali mieszkalnych i 100 m2 dla domów jednorodzinnych (i o 10 m2 więcej dla osób z minimum trójką dzieci). Cena nabycia nie może przekraczać określonego limitu. Nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego - nabywca ma być pierwszą osobą, która je zasiedli.
O dofinansowanie można wnioskować najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat (dla małżeństw warunek ten dotyczy młodszej osoby). Z MdM wykluczono osoby, które posiadają lub kiedykolwiek wcześniej posiadały lokal mieszkalny na własność, albo przysługiwało im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Dofinansowanie wypłacane jest maksymalnie do 50 m2 nieruchomości. To oznacza, że tyle samo pieniędzy w danej gminie otrzyma nabywca 50-metrowego mieszkania, co lokalu o powierzchni 75 m2 albo 100-metrowego domu (chyba, że posiada dziecko - wówczas dofinansowanie będzie o połowę wyższe). Dla osób, które dofinansowanie fizycznie otrzymają w innym kwartale niż złożyły wniosek, w mocy będą limity cenowe i kwoty dofinansowania z dnia złożenia wniosku. Aby dowiedzieć się, ile dofinansowania można otrzymać, oraz o ile spadnie w związku z nim rata kredytu, warto skorzystać z kalkulatora programu Mieszkanie dla Młodych.
Zainteresowanie dofinansowaniem
Jak donosi Bank Gospodarstwa Krajowego, w pierwszym kwartale br. banki kredytujące zaakceptowały (i przekazały do BGK) 4 395 wniosków o finansowe wsparcie w programie Mieszkanie dla Młodych, na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 98,5 mln zł.
Łącznie banki zawarły z klientami już 2 082 umowy o kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego w programie Mieszkanie dla Młodych. Co ciekawe, zaledwie 22 z nich dotyczą nabycia domu jednorodzinnego, pozostałe przyznano na zakup lokalu mieszkalnego.