Ostatnia aktualizacja danych:

Siódmy bank ma w ofercie kredyt w MdM

Bank Polskiej Spółdzielczości 7 kwietnia wprowadził do oferty kredyt hipoteczny oferowany w programie Mieszkanie dla Młodych. Od tego dnia można składać tam już wnioski o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu rządowego. Bank BPS jest siódmą instytucją współpracującą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Nowe banki w MdM, na nich się nie skończy

Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli bankiem państwowym zajmującym się wypłatami finansowego wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, umowy ma podpisanych 8 kredytodawców. To PKO Bank Polski, bank Pekao, Alior Bank, bank BGŻ, Getin Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa – SGB, Bank Polskiej Spółdzielczości – BPS oraz Bank Ochrony Środowiska. Między podpisaniem umowy z BGK a wprowadzeniem kredytów hipotecznych w programie MdM, i wdrożeniem wszystkich koniecznych procedur, mija jednak nieco czasu. Dlatego Bank Polskiej Spółdzielczości rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego dopiero 7 kwietnia, zaś w Banku Ochrony Środowiska machina ruszy 15 kwietnia (choć oba banki stosowną umowę z BGK zawarły już w połowie stycznia br.).

W kontekście Banku Polskiej Spółdzielczości należy dodać, że umowa z BGK została zawarta także w imieniu banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Od indywidualnej decyzji poszczególnych instytucji zależy, czy i kiedy wprowadzą kredyty w MdM do swoich ofert.

Kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych w Banku BPS można zaciągnąć na okres do 25 lat, choć na wniosek kredytobiorcy, w określonych przypadkach, okres kredytowania może zostać wydłużony do 30 lat. Minimalny czas spłaty to 15 lat - wynika to bezpośrednio z ustawowych warunków MdM. Bank pożyczy maksymalnie 80 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że z MdM otrzyma się „jedynie” ok. 10-15 proc. wkładu własnego, trzeba będzie także zaangażować także osobiste oszczędności.

Na razie wnioskowanie o kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych jest (lub wkrótce będzie) możliwe więc w 8 bankach. Z pewnością jednak na tym się nie skończy, gdyż, jak wynika z informacji zdobytych przez Comperia.pl, zdecydowana większość banków w Polsce planuje wprowadzenie do swojej oferty kredytów z rządowym dofinansowaniem wkładu własnego.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy spełnić szereg warunków programu MdM dotyczących m.in. wielkości nabywanej nieruchomości - 75 m2 dla lokali mieszkalnych i 100 m2 dla domów jednorodzinnych (i o 10 m2 więcej dla osób z minimum trójką dzieci). Cena nabycia nie może przekraczać określonego limitu. Nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego - nabywca ma być pierwszą osobą, która je zasiedli.

O dofinansowanie można wnioskować najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat (dla małżeństw warunek ten dotyczy młodszej osoby). Z MdM wykluczono osoby, które posiadają lub kiedykolwiek wcześniej posiadały lokal mieszkalny na własność, albo przysługiwało im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Dofinansowanie wypłacane jest maksymalnie do 50 m2 nieruchomości. To oznacza, że tyle samo pieniędzy w danej gminie otrzyma nabywca 50-metrowego mieszkania, co lokalu o powierzchni 75 m2 albo 100-metrowego domu (chyba, że posiada dziecko - wówczas dofinansowanie będzie o połowę wyższe). Dla osób, które dofinansowanie fizycznie otrzymają w innym kwartale niż złożyły wniosek, w mocy będą limity cenowe i kwoty dofinansowania z dnia złożenia wniosku. Aby dowiedzieć się, ile dofinansowania można otrzymać, oraz o ile spadnie w związku z nim rata kredytu, warto skorzystać z kalkulatora programu Mieszkanie dla Młodych.

Zainteresowanie dofinansowaniem

Jak donosi Bank Gospodarstwa Krajowego, w pierwszym kwartale br. banki kredytujące zaakceptowały (i przekazały do BGK) 4 395 wniosków o finansowe wsparcie w programie Mieszkanie dla Młodych, na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 98,5 mln zł.

Łącznie banki zawarły z klientami już 2 082 umowy o kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego w programie Mieszkanie dla Młodych. Co ciekawe, zaledwie 22 z nich dotyczą nabycia domu jednorodzinnego, pozostałe przyznano na zakup lokalu mieszkalnego.

Autor:

Opinie

#1 Karolak 2014-04-14 10:48
No sorry, ale znowu gorsza oferta niż w PKO BP. Jak już wchodzą w to, to mogli wprowadzić cos lepszego. ;)
Cytuj
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»