Kredyty hipoteczne: zadłużenie Polaków wciąż niskie
Ostatnia, nieoczekiwanie wysoka, obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, to ukłon w kierunku osób już spłacających kredyt hipoteczny w złotówkach, ale też i przyszłych kredytobiorców. Tańsze kredyty hipoteczne oznaczają bowiem wyższą zdolność kredytową. Ostatnie raporty podają jednak, że Polacy nie są skłonni do pożyczek na mieszkanie. Liczba kredytów hipotecznych spada. Dlaczego?
Spadek stóp procentowych oznacza spadek oprocentowania kredytów, jednak jak się okazuje nie marż bankowych - te rosną. Niską stawkę WIBOR, wchodzącą w skład oprocentowania kredytu hipotecznego, rekompensują sobie podwyżką marży, czyli bankowego zysku z kredytów mieszkaniowych. Jak podają analitycy portalu Comperia.pl średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło 2,42 proc. Podczas, gdy w styczniu wartość ta wynosiła 2,36 proc.).
Paradoksalnie oprocentowanie kredytów hipotecznych mamy najniższe od kilku lat, podczas gdy marże bankowe są wyższe niż w zeszłym roku. W obecnych ofertach nie znajdziemy już ofert z oprocentowaniem poniżej 1%, które można było spotkać na początku 2012 roku.
Wiele wskazuje jednak na to, że mimo wyższych marż kredyty hipoteczne są tańsze niż przed rokiem. Wciąż jednak nie przekonuje to Polaków do zaciągania wieloletnich pożyczek, co zresztą widać nie tylko na przykładzie kredytów hipotecznych, ale i kredytów konsumpcyjnych, gotówkowych. W całej Unii Europejskiej liczba zaciąganych kredytów hipotecznych rośnie z roku na rok.
Kredyt hipoteczny "Ekstralokum" - sprawdź ofertę!
W Polsce ubiegłe lata były również okresami, gdy kredyty hipoteczne cieszyły niezwykle dużą popularnością. Teraz widać duże tąpnięcie. Z pewnością wpływ na to ma spowolnienie gospodarcze, wieszczony przez media kryzys, redukcje stanowisk i etatów. Mimo dogodnych warunków – spadek cen mieszkań, tańsze kredyty, większa zdolność kredytowa - obawa o utratę pracy i niepewne jutro skutecznie powstrzymują przed zaciąganiem długoterminowych zadłużeń.