Ostatnia aktualizacja danych:

Oszczędzanie - Lokaty Bankowe

Jeżeli chcemy oszczędzać nasze pieniądze i jednocześnie zarabiać, możemy skorzystać bogatej oferty bankowych produktów oszczędnościowych. Na rynku istnieje wiele możliwości, więc z pewnością każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Najpopularniejszym produktem oszczędnościowym, jaki znajdziemy w banku, są lokaty bankowe. Jest to specjalny rachunek bankowy, na który przelewamy określoną przez nas kwotę. Po zakończeniu trwania okresu lokaty, bank dopisze nam wypracowane odsetki i przeleje je z powrotem na nasze konto osobiste.

Obecnie istnieje kilka podziałów, wedle których można posegregować oferty lokat bankowych.

Pierwszym z nich jest podział ze względu na okres trwania lokaty. Może ona trwać zaledwie jeden dzień, przez kwartał, pół roku, a nawet rok i dłużej.

Drugim podziałem jest ten ze względu na rodzaj oprocentowania. Oprocentowanie stałe, jak sama nazwa wskazuje, nie zmienia się przez cały okres trwania lokaty. Jest to idealne rozwiązanie na trudne czasy kryzysu, gdy nie wiadomo, jak wyglądać będzie sytuacja gospodarcza kraju. W przypadku pogorszenia warunków stałe oprocentowanie gwarantuje pewny zysk mimo wszystkich okoliczności. Alternatywą jest oprocentowanie zmienne, uzależnione od wysokości bankowej stopy procentowej WIBOR. Minusem tego rozwiązania jest właśnie duże prawdopodobieństwo straty w przypadku pogorszenia warunków gospodarczych, jednak zdecydowanie pozytywnie rzecz się ma w przypadku polepszenia sytuacji gospodarczej.

Zdecydowanym minusem większości lokat bankowych jest zasada, która mówi, że w przypadku zerwania lokaty przed terminem stracimy wszystkie wypracowane do tej chwili odsetki. Bank po prostu zwróci nam nasz kapitał, który przekazaliśmy na lokatę.

Dodatkowo, aby móc skorzystać z większości ofert, należy posiadać określoną w ofercie kwotę minimalną, niezbędną do założenia lokaty. Najczęściej jest to tysiąc złotych.

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Forum finansowe Comperia.pl