Jak wziąć kredyt przy niskich zarobkach?
Osoby z niską pensją często nawet nie próbują wnioskować o kredyt (zwłaszcza hipoteczny), a szkoda, bo nawet przy skromnych zarobkach mamy szansę na pożyczkę - nawet na mieszkanie. Oto kilka sposobów na to, by uzyskać kredyt przy niskich dochodach.
Po złożeniu przez daną osobę wniosku kredytowego bank dokonuje weryfikacji jej sytuacji finansowej, czyli zdolności kredytowej. Podczas takiej analizy bank bierze pod uwagę przede wszystkim dochody klienta, a także charakter jego zatrudnienia, posiadane przez niego zobowiązania kredytowe oraz koszty utrzymania gospodarstwa domowego (w tym ilość osób w rodzinie pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy).
Jak poprawić zdolność kredytową?
Osoba wnioskująca o kredyt sama może poprawić swoją zdolność kredytową, np. poprzez rezygnację z posiadanych kart kredytowych, zlikwidowanie linii debetowej w koncie osobistym, a także spłacenie posiadanych niewielkich zobowiązań (np. pożyczek ratalnych). W sytuacji, gdy mamy otwartych kilka różnych pożyczek czy kredytów, warto rozważyć kredyt konsolidacyjny lub skonsolidować je w ramach kredytu hipotecznego. Tego typu działanie połączy nasze pożyczki w jedną, a jednocześnie wydłuży okres spłaty i obniży wysokość rat. Takie rozwiązanie zwiększy zdolność kredytową wnioskodawcy, ponieważ dzięki temu zabiegowi zmniejszy się koszt obsługi miesięcznych zobowiązań.
Historia w BIK-u
Kolejną ważną kwestią, o której powinien pamiętać każdy kredytobiorca, jest dbanie o pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. W tym celu należy zawsze terminowo spłacać wszystkie swoje zobowiązania. Każda kilkudniowa zwłoka lub spóźnienie w spłacie zostanie w sposób negatywny odnotowane w BIK-u. Na podstawie danych dostępnych w tej instytucji bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu.
Okres kredytowania
Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt przy niskich zarobkach, warto podczas uzgadniania warunków pożyczki zdecydować się na maksymalny okres spłaty. W przypadku kredytów hipotecznych obecnie czas ten wynosi do 35 lat. Tak długi czas kredytowania obniży wysokość comiesięcznej raty.
W sytuacji, gdy posiadamy niską zdolność kredytową i z tego powodu bank nie chce udzielić nam pożyczki, powinniśmy pomyśleć o poszukaniu współkredytobiorcy lub poręczyciela. Najlepiej, żeby była to osoba, która posiada stałe dochody, przez co będzie mogła znacznie zwiększyć naszą łączną zdolność kredytową. Przy niskich zarobkach możemy także rozważyć dodatkowe zabezpieczenie kredytu, np. hipotekę na mieszkaniu rodziców, oczywiście tylko w przypadku, gdy zgodzą się oni na taką propozycję.