Ostatnia aktualizacja danych:

Jak wziąć kredyt przy niskich zarobkach?

Osoby z niską pensją często nawet nie próbują wnioskować o kredyt (zwłaszcza hipoteczny), a szkoda, bo nawet przy skromnych zarobkach mamy szansę na pożyczkę - nawet na mieszkanie. Oto kilka sposobów na to, by uzyskać kredyt przy niskich dochodach.

31136-jak-wziac-kredyt-przy-niskich-zarobkach

Po złożeniu przez daną osobę wniosku kredytowego bank dokonuje weryfikacji jej sytuacji finansowej, czyli zdolności kredytowej. Podczas takiej analizy bank bierze pod uwagę przede wszystkim dochody klienta, a także charakter jego zatrudnienia, posiadane przez niego zobowiązania kredytowe oraz koszty utrzymania gospodarstwa domowego (w tym ilość osób w rodzinie pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy).

Jak poprawić zdolność kredytową?

Osoba wnioskująca o kredyt sama może poprawić swoją zdolność kredytową, np. poprzez rezygnację z posiadanych kart kredytowych, zlikwidowanie linii debetowej w koncie osobistym, a także spłacenie posiadanych niewielkich zobowiązań (np. pożyczek ratalnych). W sytuacji, gdy mamy otwartych kilka różnych pożyczek czy kredytów, warto rozważyć kredyt konsolidacyjny lub skonsolidować je w ramach kredytu hipotecznego. Tego typu działanie połączy nasze pożyczki w jedną, a jednocześnie wydłuży okres spłaty i obniży wysokość rat. Takie rozwiązanie zwiększy zdolność kredytową wnioskodawcy, ponieważ dzięki temu zabiegowi zmniejszy się koszt obsługi miesięcznych zobowiązań.

Historia w BIK-u

Kolejną ważną kwestią, o której powinien pamiętać każdy kredytobiorca, jest dbanie o pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. W tym celu należy zawsze terminowo spłacać wszystkie swoje zobowiązania. Każda kilkudniowa zwłoka lub spóźnienie w spłacie zostanie w sposób negatywny odnotowane w BIK-u. Na podstawie danych dostępnych w tej instytucji bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu.

Okres kredytowania

Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt przy niskich zarobkach, warto podczas uzgadniania warunków pożyczki zdecydować się na maksymalny okres spłaty. W przypadku kredytów hipotecznych obecnie czas ten wynosi do 35 lat. Tak długi czas kredytowania obniży wysokość comiesięcznej raty.

W sytuacji, gdy posiadamy niską zdolność kredytową i z tego powodu bank nie chce udzielić nam pożyczki, powinniśmy pomyśleć o poszukaniu współkredytobiorcy lub poręczyciela. Najlepiej, żeby była to osoba, która posiada stałe dochody, przez co będzie mogła znacznie zwiększyć naszą łączną zdolność kredytową. Przy niskich zarobkach możemy także rozważyć dodatkowe zabezpieczenie kredytu, np. hipotekę na mieszkaniu rodziców, oczywiście tylko w przypadku, gdy zgodzą się oni na taką propozycję.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»