Jak działa BIK?
Gdy wnioskujemy o kredyt w banku, instytucja finansowa przed udzieleniem zobowiązania weryfikuje posiadaną przez klienta zdolność kredytową, a także sprawdza jego wiarygodność w BIK-u. W jaki sposób funkcjonuje Biuro Informacji Kredytowej?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która powstała na podstawie współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Od momentu powołania do istnienia BIK współpracuje ze wszystkimi instytucjami finansowymi podlegającymi pod nadzór KNF. Działalność BIK opiera się przede wszystkim na zbieraniu informacji o zobowiązaniach klientów w stosunku do banków i SKOK-ów. Ze zgromadzonych danych korzystają instytucje finansowe, chcąc sprawdzić wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy.
Pożyczasz? Będziesz w BIK-u!
Do Biura Informacji Kredytowej trafia każdy klient, który kiedykolwiek korzystał z jakichkolwiek form kredytowania lub innych produktów bankowych, np. karty kredytowe lub limity i debety w koncie. Gdy kredytobiorca sumiennie i terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań, wtedy buduje pozytywna historię kredytową, która przyda mu się przy kolejnych kredytach.
Możesz sprawdzić swój BIK
Każdy kredytobiorca raz na pół roku może bezpłatnie sprawdzić informacje na swój temat przechowywane w BIK-u. Raport na temat danych po złożeniu wniosku można uzyskać na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej lub osobiście, udając się do siedziby instytucji znajdującej się w Warszawie na ul. Postępu 17A.
Warto dbać o historię kredytową
Do BIK-u trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów, są to dane zarówno pozytywne, jak i negatywne. Przepisy związane z usuwaniem i modyfikacją danych znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej są zawarte w prawie bankowym. W przypadku, gdy klient zgodzi się na przetwarzanie danych także po zakończeniu okresu kredytowania, wtedy informacje na jego temat są dalej udostępnianie zainteresowanym instytucjom. Pozytywna historia kredytowa zbudowana w BIK-u świadczy o rzetelności i wiarygodności kredytobiorcy.
Dane nierzetelnego kredytobiorcy
Dane w BIK-u mogą być także przetrzymywane przez okres 5 lat w przypadku, gdy klient nie regulowali terminie zaciągniętego zobowiązania lub dopuścił się opóźnienia w spłacie kredytu powyżej 60 dni. Instytucja będąca wierzycielem kredytobiorcy musi poinformować go 30 dni wcześniej o zamiarze przetwarzania jego historii kredytowej, pomimo braku zgody klienta na przetwarzanie danych.
Gdy dane w BIK-u na temat klienta są nieaktualne lub błędne, wtedy osoba, której te informacje dotyczą, ma prawo wnioskować do banku o ich korektę.