Sprawa rozwodowa a szanse na kredyt
Gdy chcemy wziąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny, udajemy się do banku, by tam złożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim musimy wypełnić wniosek kredytowy, w którym należy wpisać dane na temat siebie i swojej rodziny. Czy będąc w trakcie rozwodu, mamy szansę na kredyt w banku?
Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza dochody kredytobiorcy oraz ocenia jego zdolność kredytową. Podczas tych procedur instytucja finansowa weryfikuje liczbę osób na utrzymaniu kredytobiorcy, posiadane zobowiązania, czyli m.in. kredyty, debety w koncie, alimenty. Teoretycznie dla banku nie ma znaczenia fakt, czy przystępujące do kredytu osoby są małżeństwem, czy żyją w wolny związku, czy też są w trakcie rozwodu. Jednak pary żyjące we wspólnocie małżeńskiej odpowiadają za zaciągnięty kredyt również po rozstaniu lub rozwodzie. Warto wiedzieć, że we wniosku kredytowym musimy wpisać swój stan cywilny.
Stan cywilny a kredyt hipoteczny
Potencjalny kredytobiorca podpisuje oświadczenie na temat swojego stanu cywilnego. Sprawa ta jest ważna, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, ponieważ przy tego typu zobowiązaniu bank bardziej skrupulatnie sprawdza wszystkie dane na temat klienta. Dodatkowo jeśli kredytobiorca znajduje się w związku małżeńskim, to może otrzymać kredyt hipoteczny tylko za zgodą współmałżonka. Bez zgody i podpisu małżonka będącego we wspólnocie majątkowej są udzielane jedynie kredyty gotówkowe o relatywnie niskiej kwocie wnioskowanej (do 10 000-20 000 zł). Przy kredycie hipotecznym, który wiąże się z dużym ryzykiem kredytowym, gdy na umowie kredytowej są złożone podpisy obydwojga małżonków, w przypadku niewypłacalności jednego z nich, bank ma prawo wymagać spłaty zobowiązania od drugiego współmałżonka. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy drugi z współmałżonków występował w roli współkredytobiorcy, czy tylko jako osoba wyrażająca zgodę na zaciągnięcie kredytu.
Co po rozwodzie?
Warto wiedzieć, że rozwód lub podział majątku pomiędzy byłymi małżonkami nie wywiera skutków prawnych w sprawie umowy kredytowej. Obowiązuje ona w takim samym kształcie zarówno przed rozwodem, jak też po podziale majątku. Gdy małżonkowie razem zwierali umowę kredytu, wtedy nawet po rozwodzie pozostają solidarnymi dłużnikami banku. Dodatkowo każde z nich nadal pozostaje kredytobiorcą odpowiedzialnym za spłatę zobowiązania.