Ostatnia aktualizacja danych:

Sprawa rozwodowa a szanse na kredyt

Gdy chcemy wziąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny, udajemy się do banku, by tam złożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim musimy wypełnić wniosek kredytowy, w którym należy wpisać dane na temat siebie i swojej rodziny. Czy będąc w trakcie rozwodu, mamy szansę na kredyt w banku?

30580-sprawa-rozwodowa-a-szanse-na-kredyt

Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza dochody kredytobiorcy oraz ocenia jego zdolność kredytową. Podczas tych procedur instytucja finansowa weryfikuje liczbę osób na utrzymaniu kredytobiorcy, posiadane zobowiązania, czyli m.in. kredyty, debety w koncie, alimenty. Teoretycznie dla banku nie ma znaczenia fakt, czy przystępujące do kredytu osoby są małżeństwem, czy żyją w wolny związku, czy też są w trakcie rozwodu. Jednak pary żyjące we wspólnocie małżeńskiej odpowiadają za zaciągnięty kredyt również po rozstaniu lub rozwodzie. Warto wiedzieć, że we wniosku kredytowym musimy wpisać swój stan cywilny.

Stan cywilny a kredyt hipoteczny

Potencjalny kredytobiorca podpisuje oświadczenie na temat swojego stanu cywilnego. Sprawa ta jest ważna, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, ponieważ przy tego typu zobowiązaniu bank bardziej skrupulatnie sprawdza wszystkie dane na temat klienta. Dodatkowo jeśli kredytobiorca znajduje się w związku małżeńskim, to może otrzymać kredyt hipoteczny tylko za zgodą współmałżonka. Bez zgody i podpisu małżonka będącego we wspólnocie majątkowej są udzielane jedynie kredyty gotówkowe o relatywnie niskiej kwocie wnioskowanej  (do 10 000-20 000 zł). Przy kredycie hipotecznym, który wiąże się z dużym ryzykiem kredytowym, gdy na umowie kredytowej są złożone podpisy obydwojga małżonków, w przypadku niewypłacalności jednego z nich, bank ma prawo wymagać spłaty zobowiązania od drugiego współmałżonka. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy drugi z współmałżonków występował w roli współkredytobiorcy, czy tylko jako osoba wyrażająca zgodę na zaciągnięcie kredytu.

Co po rozwodzie?

Warto wiedzieć, że rozwód lub podział majątku pomiędzy byłymi małżonkami nie wywiera skutków prawnych w sprawie umowy kredytowej. Obowiązuje ona w takim samym kształcie zarówno przed rozwodem, jak też po podziale majątku. Gdy małżonkowie razem zwierali umowę kredytu, wtedy nawet po rozwodzie pozostają solidarnymi dłużnikami banku. Dodatkowo każde z nich nadal pozostaje kredytobiorcą odpowiedzialnym za spłatę zobowiązania.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»