Chcesz spłacić kredyt MdM? Uważaj na karę!
W ramach program MdM możemy dostać dofinansowanie, które wspomaga zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak udział w programie jest obwarowany różnymi obowiązkami i przepisami, które musi spełnić beneficjent. Czy za wcześniejszą spłatę kredytu z MdM grożą kary finansowe?
Program MdM zakłada pomoc dla młodych osób w zakupie ich pierwszego mieszkania. Dopłata może być przeznaczona na obowiązkowy przy kredycie wkład własny. Z programu nie może skorzystać każdy klient - aby dostać dofinansowanie, trzeba spełnić między innymi warunki dotyczące wieku, kredytu i samego mieszkania.
Po otrzymaniu dopłaty z MdM beneficjent musi uważać, by nie złamać warunków umowy kredytowej zawartej w ramach programu, ponieważ w razie ich nie dopełnienia, grożą mu kary.
Ograniczenia z MdM przez 5 lat
Umowa o dofinansowanie MdM jest ważna 5 lat i w ciągu tego okresu właściciel mieszkania nie może go sprzedać, wynajmować ani użyczać. Warunek ten dotyczy całego lokalu. Otrzymaną dopłatę należy zwrócić także w przypadku, gdy w przewidzianym przez umowę okresie beneficjent uzyska prawa własności lub współwłasności do innej nieruchomości mieszkalnej. Sytuacja ta nie dotyczy spadku, np. po zmarłych krewnych.
Uwaga na wcześniejsza spłatę kredytu!
Na początku działania programu spłata kredytu uzyskanego z MdM-u nie wiązała się z żadnymi konsekwencjami. Obecnie, po wejściu w życie nowelizacji ustawy MdM, ten przepis uległ modyfikacji. Po zmianach beneficjent jest zobowiązany do zwrotu dofinansowania w przypadku dokonania całkowitej lub częściowej wcześniejszej spłaty kredytu w następujących sytuacjach:
- gdy w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości dokona spłaty kredytu w kwocie przekraczającej wysokość przyznanego dofinansowania;
- gdy przed nabyciem nieruchomości dokona spłaty kredytu w wysokości powodującej, że stosunek kwoty kredytu pozostałej do spłaty do ceny nabycia nieruchomości spadłby poniżej 50%.
W innych przypadkach, gdy beneficjent chce dokonać niewielkiej nadpłaty kredytu, ze strony programu MdM nie grożą mu żadne konsekwencje. W takiej sytuacji zmiany mogą być wystosowane jedynie przez bank, który udzielił kredytu.
Ile należy zwrócić do MdM?
W przypadku niedotrzymania warunków umowy MdM kredytobiorca musi zwrócić do Funduszu Dopłat całość lub część uzyskanego wsparcia. Kwota, którą należy oddać, zależy od czasu, który upłynął od momentu zawarcia umowy. Do tej sumy zostaną jeszcze doliczone odsetki ustawowe, które zostaną naliczone od dnia, w którym beneficjent złamał zasady programu.