Kiedy można sprzedać mieszkanie z MdM?
Dopłaty MdM miały być wsparciem w zakupie własnego mieszkania, dlatego by nie wykorzystywać rządowej pomocy finansowej niezgodnie z przeznaczeniem, wprowadzono restrykcje dla osób, które nabyte z dopłatą mieszkanie zechcą zbyć lub wynająć. Sprawdź, po ilu latach od nabycia lokalu w ramach MdM można je sprzedać.
Program MdM powstał po to, by wspomóc młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. W ramach programu jest udzielana dopłata, przeznaczona na wkład własny do kredytu hipotecznego. Uzyskanie dofinansowania z programu jest obwarowane specjalnymi wymogami. Z programu mogą skorzystać zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa.
MdM po zmianach
We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy programu MdM, która wprowadziła następujące zmiany:
- można nabywać nieruchomości również z rynku wtórnego,
- można kupować mieszkania w ramach spółdzielczego finansowania,
- można nabyć nieruchomości po rewitalizacji,
- rodziny wielodzietne mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. Rodziny z dwójką dzieci otrzymają zamiast 15% aż 20% dofinansowania. Rodziny posiadające trójkę dzieci otrzymają natomiast 30% dopłaty, zamiast 15%,
- rodziny z trójką lub więcej dzieci nie muszą przestrzegać zasady “pierwszego mieszkania” i granicy wieku 35 lat.
Wynajem i sprzedaż mieszkania MdM
W programie MdM, oprócz wymogów dotyczących beneficjenta i kredytu, są także restrykcje dotyczące najmu nabytego z dopłatą mieszkania. Osoba, która skorzystała z programu MdM przez pierwsze pięć lat nie może wynajmować lokalu, który kupiła z dopłatą rządowa. Ograniczenie to obejmuje także najem prywatny, czyli prowadzony poza działalnością gospodarczą. Kredytobiorca, który nie dostosuje się do tych przepisów, będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dopłaty do Banku Gospodarstwa Krajowego. Takie same restrykcje czekają osoby, które przed upływem pięciu lat od daty zakupu mieszkania z MdM dokonają następujących czynności:
- sprzedadzą kupione z dopłatą mieszkanie,
- wykorzystają kupiony lokal w sposób, który uniemożliwia zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. przeznaczą go na prowadzenie działalności gospodarczej),
- nabędą własnościowe albo spółdzielcze prawo do innej nieruchomości mieszkalnej, wyjątek w tej kwestii stanowi uzyskanie spadku.
Ile trzeba będzie zwrócić do MdM-u?
W przypadku niedotrzymania przepisów MdM-u należy oddać dopłatę. Do zwrotu w takiej sytuacji jest proporcjonalna część za czas, jaki upłynie od momentu złamania przepisów do końca pięcioletniego okresu ochronnego. Liczymy to w następujący sposób: mnożymy kwotę dopłaty przez wartość wynikłą z podzielenia liczby pełnych miesięcy, pozostających do zakończenia pięcioletniego okresu ochronnego, przez 60 (liczba miesięcy w pięciu latach).