Kredyt MdM a intercyza
Intercyza może być przydatnym rozwiązaniem w wielu różnych sprawach, związanych z finansami czy podatkami. Czy jednak rozdzielność majątkowa nie będzie przeszkodą w zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Co z kredytem dofinansowanym z MdM w perspektywie intercyzy?
Intercyza jest coraz częściej stosowana w polskim społeczeństwie - przede wszystkim dlatego, że jest praktyczna. W wyniku jej działania jeden małżonek nie odpowiada za zobowiązania finansowe i długi drugiego małżonka. W niektórych przypadkach jest to rozsądne i praktyczne rozwiązanie, na przykład gdy jeden z małżonków prowadzi własną firmę.
Jak banki patrzą na intercyzę?
Tak naprawdę banki w różny sposób podchodzą do rozdzielności majątkowej. Nierzadko wyrażają obawę, że w ten sposób kredytobiorca chce się pozbyć balastu, jakim może być zła historia kredytowa małżonka w BIK-u. By uchronić się od tego rodzaju zabiegów kredytobiorców, niektóre instytucje finansowe udzielają kredytów dopiero, gdy od ustanowienia intercyzy minie określony czas (często trzy lub sześć miesięcy), ale nie jest to regułą. W każdym razie większość banków dopuszcza możliwość pożyczenia pieniędzy małżonkowi, który posiada rozdzielność majątkową.
Zasady programu Mieszkanie dla Młodych
Rządowy program Mieszkanie dla Młodych został stworzony po to, żeby wesprzeć młode osoby w zdobyciu własnego „M”. Projekt ten jest następcą Rodziny na swoim. Początki funkcjonowania MdM nie były wcale łatwe, zainteresowanie nie było wcale duże. By poszerzyć grupę beneficjentów, nie tylko zwiększono dotacje, ale również zniesiono wiele ograniczeń. Nowy MdM zniósł na przykład limit wieku do 35 lat dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Takich osób nie dotyczy również ograniczenie, że nie można być również w przeszłości, właścicielem mieszkania lub domu. Oprócz tego obowiązują także inne ograniczenia, które już odnoszą się do wszystkich, jak m.in.: limit powierzchni mieszkania 75 m2 i domu 100 m2 (przy trójce dzieci – 85 m2 i 110 m2) czy limit maksymalnej ceny mieszkania dla wybranej lokalizacji.
Intercyza a dopłata MdM
Wróćmy jednak do kwestii intercyzy i kredytu ze wsparciem MdM. Art. 6 ust. 2 ustawy regulującej zasady programu Mieszkanie dla Młodych wyraźnie mówi, że kredyt ze wsparciem MdM musi zostać udzielony obojgu małżonkom, co oznacza, że zastosowanie rozdzielności majątkowej nie ma tu zastosowania – małżonkowie wspólnie spłacają kredyt i są wspólnie właścicielami nabytej w ten sposób nieruchomości. Podsumowując - nawet jeśli posiadają rozdzielność majątkową, to i tak do kredytu muszę przystąpić wspólnie.