Ostatnia aktualizacja danych:

Jak zrezygnować z kredytu w banku?

Kredyt w banku to częsty sposób na sfinansowanie nie tylko niespodziewanych wydatków, ale także wakacji czy remontów. Niestety, czasami zdarza się, że zbyt pochopnie podejmiemy decyzję o jego zaciągnięciu. Jak wtedy zrezygnować z takiej umowy kredytowej?

29616-jak-zrezygnowac-z-kredytu-w-banku

Zaciągnięcie kredytu to przede wszystkim obowiązek jego spłaty, jaki bierzemy na siebie ze wszystkimi tego konsekwencjami, szczególnie gdy jest to zobowiązanie długoterminowe. Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić na szybko, czy proponowane nam warunki są rzeczywiście dla nas korzystne. Bywa również, że kredytobiorca nie czyta umowy kredytowej przed jej podpisaniem, a zapoznaje się z jej warunkami tak naprawdę dopiero w domu, gdy pieniądze są już na jego koncie. Inną sytuacją, która może skłonić nas do rezygnacji z podpisanej umowy, jest znalezienie korzystniejszej oferty pożyczkowej na rynku. Wtedy również możemy skorzystać z prawa do rezygnacji - z wyjątkiem kredytów hipotecznych. Ważne jednak, żeby nie odkładać zbyt długo tej decyzji.

Kiedy i jak można odstąpić od umowy kredytu?

Każdy, kto stwierdzi, że zanadto pospieszył się z decyzją o zaciągnięciu kredytu, może bez problemu naprawić swój błąd. Ustawa o kredycie konsumenckim pozwala na rezygnację z podpisanej umowy kredytowej. Konsument ma na to 14 dni od chwili złożenia swojego podpisu na umowie.

Ważne, żeby rezygnacja miała formę pisemną. Często banki same dołączają formularz rezygnacji z kredytu, który wystarczy tylko wypełnić. Taką rezygnację można zanieść do oddziału lub przesłać pocztą. W tym ostatnim przypadku konieczne jest zaopatrzenie się w dowód nadania takiej przesyłki, a zatem należy wysłać rezygnację listem poleconym. Wtedy można to zrobić nawet ostatniego dnia 14-dniowego terminu, ponieważ liczy się data nadania.

Pieniądze trzeba zwrócić

Pieniądze, jakie zostały nam przekazane w ramach zaciągniętego kredytu musimy zwrócić bankowi i mamy na to maksymalnie 30 dni od daty złożenia rezygnacji. Niestety za każdy dzień, jaki pieniądze przebywały u nas (także na naszym koncie), bank naliczy nam i tak odsetki. Poza tym kredytodawca musi nam zwrócić wszystkie opłaty, oprócz kosztów notariusza czy opłat administracyjnych.

Pilnujmy swoich praw!

Pamiętajmy, że bank ma obowiązek poinformować nas o możliwości odstąpienia od umowy. Jeśli do tego nie doszło, instytucja finansowa popełniła poważny błąd i możemy powołać się na art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim, co pozwala nam zrezygnować z kredytu bez płacenia odsetek.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»