Umowa przedwstępna a przyrzeczona - różnice
Umowa przestępna jest na ogół zawierana na jakiś czas przed finalizacją transakcji potwierdzonej umową przyrzeczoną. Katalog umów, które mogą być poprzedzone umową przedwstępną, jest bardzo szeroki. Poznaj, czym różni się umowa przedwstępna od przyrzeczonej.
Umowa przedwstępna
Umowa przedwstępna ma zabezpieczyć interesy klienta przed finalizacją transakcji. Ten rodzaj umowy jest często zawierany przez nabywców z deweloperami na czas powstawania inwestycji. Umowa przedwstępna-deweloperska występuje zawsze w parze z umową przyrzeczoną, która jest zawierana przy przepisywaniu własności lokalu na rzecz nabywcy. Obie te umowy zawierane są w kilkumiesięcznym odstępie czasu, który jest związany z realizacją inwestycji.
Co zapisać w umowie przedwstępnej?
W umowie przedwstępnej obie strony transakcji zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. W dokumencie tym powinniśmy zawrzeć istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Przede wszystkim warto zadbać by się tam znalazły informacje dotyczące określenia stron umowy, przedmiotu sprzedaży oraz cena. Umowa przedwstępna nie musi być zawarta w formie notarialnej.
Formy umowy przedwstępnej
Warto wiedzieć, że umowa przedwstępna może być zawarta np. w formie ustnej, pisemnej, pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, pisemnej z datą pewną bądź też w formie aktu notarialnego. Dla lepszego zabezpieczenia interesów najlepiej, by ten rodzaj umowy był zawierany w formie pisemnej, dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów będziemy mieć dowód zawarcia porozumienia.
Podczas podpisywania umowy przedwstępnej strony określają także dodatkowe zastrzeżenie umowne. Zabezpieczeniem wykonania umowy jest zadatek, który jest traktowany prze strony jako rodzaj odszkodowania za ewentualne niewywiązanie się z umowy.
Umowa przyrzeczona
Zawierając umowę przedwstępną, warto określić w niej termin podpisania umowy przyrzeczonej. W przypadku, gdy termin ten nie został wyznaczony w umowie przedwstępnej, wtedy umowa przyrzeczona powinna być zawarta w czasie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania jej zawarcia. Nie wyznaczenie terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej spowoduje, że nie możemy wymagać zawarcia umowy przyrzeczonej.
Zawarcie umowy przyrzeczonej jest następstwem podpisania przez strony umowy przedwstępnej. Treść tej umowy powinna zawierać postanowienia umowy definitywnej. W umowie sprzedaży powinny znaleźć się informacje dotyczące: stron umowy, przedmiotu sprzedaży, cena oraz termin przekazania przedmiotu umowy nabywcy.