Ostatnia aktualizacja danych:

Umowa przedwstępna a przyrzeczona - różnice

Umowa przestępna jest na ogół zawierana na jakiś czas przed finalizacją transakcji potwierdzonej umową przyrzeczoną. Katalog umów, które mogą być poprzedzone umową przedwstępną, jest bardzo szeroki. Poznaj, czym różni się umowa przedwstępna od przyrzeczonej.

27336-umowa-przedwstepna-a-przyrzeczona-roznice

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna ma zabezpieczyć interesy klienta przed finalizacją transakcji. Ten rodzaj umowy jest często zawierany przez nabywców z deweloperami na czas powstawania inwestycji. Umowa przedwstępna-deweloperska występuje zawsze w parze z umową przyrzeczoną, która jest zawierana przy przepisywaniu własności lokalu na rzecz nabywcy. Obie te umowy zawierane są w kilkumiesięcznym odstępie czasu, który jest związany z realizacją inwestycji.

Co zapisać w umowie przedwstępnej?

W umowie przedwstępnej obie strony transakcji zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. W dokumencie tym powinniśmy zawrzeć istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Przede wszystkim warto zadbać by się tam znalazły informacje dotyczące określenia stron umowy, przedmiotu sprzedaży oraz cena. Umowa przedwstępna nie musi być zawarta w formie notarialnej.

Formy umowy przedwstępnej

Warto wiedzieć, że umowa przedwstępna może być zawarta np. w formie ustnej, pisemnej, pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, pisemnej z datą pewną bądź też w formie aktu notarialnego. Dla lepszego zabezpieczenia interesów najlepiej, by ten rodzaj umowy był zawierany w formie pisemnej, dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów będziemy mieć dowód zawarcia porozumienia.

Podczas podpisywania umowy przedwstępnej strony określają także dodatkowe zastrzeżenie umowne. Zabezpieczeniem wykonania umowy jest zadatek, który jest traktowany prze strony jako rodzaj odszkodowania za ewentualne niewywiązanie się z umowy.

Umowa przyrzeczona

Zawierając umowę przedwstępną, warto określić w niej termin podpisania umowy przyrzeczonej. W przypadku, gdy  termin ten nie został wyznaczony w umowie przedwstępnej, wtedy umowa przyrzeczona powinna być zawarta w czasie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania jej zawarcia. Nie wyznaczenie terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej spowoduje, że nie możemy wymagać zawarcia umowy przyrzeczonej.

Zawarcie umowy przyrzeczonej jest następstwem podpisania przez strony umowy przedwstępnej. Treść tej umowy powinna zawierać postanowienia umowy definitywnej. W umowie sprzedaży powinny znaleźć się informacje dotyczące: stron umowy, przedmiotu sprzedaży, cena oraz termin przekazania przedmiotu umowy nabywcy.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»