Wkład własny - co przyjmie bank zamiast gotówki?
Od 2016 roku osoba zainteresowana uzyskaniem kredytu hipotecznego będzie musiała posiadać wkład własny w kwocie minimum 15% wartości nieruchomości. Owym wkładem nie musi być jednak gotówka - zamiast pieniędzy banki zaakceptują także inne wartości. Sprawdź, co oprócz gotówki może być wkładem własnym.
Od roku 2014 banki nie udzielają kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Wysokość posiadanego kapitału własnego ma wpływ nie tylko na wysokość przyszłych rat kredytu, ale również na wysokość oprocentowania.
Co z niskim wkładem?
Wymagany wkład własny ma wzrosnąć do wartości 20% w 2017 roku. Mimo tego nadal będzie istniała możliwość uzyskania kredytu w wysokości do 90% wartości nieruchomości, ale tylko w przypadku skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jako dodatkowe zabezpieczenie może służyć blokada środków na rachunku bankowym lub zastaw na obligacjach skarbowych. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego może być pobrane przez bank jednorazowo za 3–5 lat z góry lub może być doliczone w częściach do każdej miesięcznej raty kredytu.
Dofinansowanie z MdM-u lub książeczka mieszkaniowa
Kredytobiorca nieposiadający włąsnych oszczędności na wkład własny, zawsze może skorzystać z dofinansowania uzyskanego w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych lub z premii gwarancyjnej pochodzącej z likwidacji książeczki mieszkaniowej.
Wkładem własnym nie muszą być pieniądze
W Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego znajdziemy zapis, że wkładem własnym mogą być inne wartości, a nie tylko pieniądze zgromadzone na koncie bankowym. Klient banku starający się o kredyt hipoteczny na budowę domu, jego dokończenie, remont lub zakup nieruchomości może wskazać jako wkład własny także inne wartości.
Zamiast gotówki: działka
Jako wkład własny może być potraktowana wartość rynkowa działki, na której będzie budowany dom, pod warunkiem że należy ona do kredytobiorcy. W tym przypadku może to być także działka budowlana, do której klient starający się o kredyt ma prawo użytkowania wieczystego. Wartość tego typu zabezpieczenia może zostać ustalona według kosztu nabycia bądź operatu szacunkowego zatwierdzonego przez bank.
Zamiast gotówki: wartość budynku kupionego w stanie surowym
Zgodnie z Rekomendacją S wkładem własnym może być także koszt zakupu budynku w stanie surowym i do remontu oraz środki wpłacone na rzecz spółdzielni lub dewelopera stanowiące zaliczkę na rzecz nabycia nieruchomości.
Zamiast gotówki: wartość budynków, które sprzedamy
Do wkładu własnego bank może zaliczyć także wartość budynków deklarowanych do sprzedaży przed zakończeniem budowy oraz nadwyżki finansowe, które mają być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów budowy.