Ostatnia aktualizacja danych:

Ile wyniesie różnica w racie malejącej i równej?

Pożyczając od banku tę samą kwotę przy tym samym okresie kredytowania, możemy ponieść różne koszty spłaty - zależnie od tego, który rodzaj rat wybierzemy - równe czy malejące.

26964-ile-wyniesie-roznica-w-racie-malejacej-i-rownej

Jeżeli chcemy zaciągnąć długoterminowy kredyt hipoteczny, należy dobrze przemyśleć wybór rodzaju rat. Najczęściej mamy do wyboru oba dostępne systemy spłaty kredytu - w ratach równych lub w malejących. Warto zatem zastanowić się, gdzie tkwi różnica między nimi i który wariant jest korzystniejszy finansowo, aby w ogólnym rozrachunku zapłacić bankowi jak najmniej.

Raty malejące

Raty malejące polegają na tym, że co miesiąc oddajemy bankowi taką samą kwotę kapitału (czyli kwoty, którą faktycznie pożyczyliśmy). Ponieważ kwota odsetek jest wyliczana z kolei na podstawie aktualnego zadłużenia, z miesiąca na miesiąc ta zmienna część raty - odsetkowa - będzie malała, bo i bieżące zadłużenie wobec banku będzie coraz mniejsze.

Raty równe

W przypadku rat równych bank w sposób bardzo zawiły wylicza comiesięczne zobowiązanie kredytobiorcy. Tu główną rolę odgrywają odsetki. Te stanowią przeważającą część rat początkowych, by zmniejszać z każdym następnym miesiącem swój udział w racie na korzyść rosnącej części kapitałowej. W ten sposób - dzięki zmianom obu parametrów, łączna wysokość raty (suma jej części kapitałowej i odsetkowej) pozostaje niezmienna.

Pamiętaj, że...

Wysokości zarówno rat malejących, jak i stałych mogą ulegać zmianom w trakcie trwania umowy zależnie od zmian WIBOR-u (zgodnie z warunkami umowy), na którego wysokość wpływ ma w głównej mierze wysokość oprocentowania stóp ustalanych przez Narodowy Bank Polski.

Malejące czy równe?

Wielu z nas zastanawia się, która opcja spłaty kredytu hipotecznego bardziej się opłaca z punktu widzenia kredytobiorcy. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie korzyści mamy na myśli. 

Z racji wyższych odsetek, jakie spłaca kredytobiorca na początku regulowania rat równych, system ten jest mniej korzystny finansowo dla osoby, która chce zaciągnąć jak najtańszy kredyt. Takie raty są po prostu droższe, bo dług wobec banku (kapitał, który pożyczyliśmy) topnieje wolniej niż przy ratach malejących.

Warto jednak podkreślić, że w początkowym okresie spłaty kredytu (przez około 1/3 okresu kredytowania) raty malejące są wyższe, aniżeli raty równe. To zaś może nadwyrężać przez wiele lat miesięczny budżet kredytobiorcy. Nie mówiąc już o pomniejszaniu jego zdolności kredytowej. Tę bowiem bank wyliczy uwzględniając nie średnią, a najwyższą ratę. Różnice między pierwszą ratą malejącą a ratą równą (przy tej samej kwocie pożyczanej) są niestety duże. System rat równych - mimo że w ostatecznym rozrachunku droższy - jest zatem lepszy dla tych osób, które chcą zawalczyć o jak najwyższą kwotę kredytu.

Nie ulega wątpliwości, że oba systemy spłat kredytu hipotecznego mają swoje wady i zalety, które należy dokładnie przeanalizować, zanim podejmiemy ostateczną decyzję i wybierzemy ofertę konkretnego banku. 

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»