Promocja kredytu z ubezpieczeniem droższa niż myślisz
Szukając kredytu gotówkowego, często nasz wzrok przyciągają promocje, które kuszą niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji. Każda oferta specjalna ma jednak drugą stronę medalu, ponieważ lepsze warunki kredytowania prawie nigdy nie są oferowane za darmo. Często musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W końcu może okazać się, że taka promocja jest droższa, niż myśleliśmy.
Zakup polisy do kredytu ma swoje plusy, np. możliwość zmniejszenia kosztów odsetkowych dzięki obniżce oprocentowania. Dodatkowo takie ubezpieczenie może być pomocne, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji, która uniemożliwi nam spłatę zobowiązania. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt z ubezpieczeniem, warto się zastanowić, czy polisa oferowana przez bank naprawdę jest dla nas korzystna.
Do czego potrzebne jest ubezpieczenie kredytu?
Banki traktują dodatkowe polisy jako zabezpieczenie spłaty kredytu. Ubezpieczenia wymagane przez instytucje finansowe najczęściej obejmują ochronę kredytobiorcy na wypadek śmierci, utraty zdrowia lub pracy, a także poważnego zachorowania prowadzącego od czasowej lub trwałej niezdolności do pracy. Czasem instytucje finansowe, godzą się na to, by zamiast ubezpieczenia kredytobiorca ustanowił poręczyciela - jednego lub kilku.
Zakres i warunki ubezpieczenia
Zanim zdecydujemy się na promocyjny kredyt z polisą, warto zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Powinniśmy sprawdzić, czy ubezpieczenie, które wykupujemy, pokryje całość czy też część długu w razie zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Dodatkowo warto zapoznać się z listą chorób objętych ochroną, najczęściej należą do nich: zawał serca, udar mózgu, nowotwór złośliwy czy niewydolność nerek.
Pamiętaj o karencji
Pamiętajmy, że w przypadku zachorowania na chorobę ciężką nieobjętą polisą, nie przysługuje nam żadna pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo decydując się na pakiet kredyt i polisa, pamiętajmy o karencji, czyli okresie, kiedy nie należy się nam świadczenie. Może to być okres od 30 do 60 dni po podpisaniu umowy.
Uwaga na ochronę z tytułu utraty pracy
W przypadku, gdy do kredytu wykupujemy polisę od utraty pracy, sprawdźmy okoliczności, jakie według ubezpieczyciela muszą zaistnieć, aby określona część kredytu była spłacona. Często firmy ubezpieczeniowe nie chcą wypłacić świadczenia w przypadku utraty pracy z winy ubezpieczonego. Oznacza to, że gdy zwolnienie nastąpi na nasz wniosek lub za porozumieniem stron, nie otrzymamy świadczenia, podobnie jest w przypadku wygaśnięcia umowy na czas określony lub zrezygnowania z pracy w związku ze zmianą warunków umowy lub obniżeniem wynagrodzenia.
Zanim zdecydujemy się na kredyt promocyjny z ubezpieczeniem, warto przeliczyć, czy rzeczywiście taka oferta jest dla nas korzystna. Niskie oprocentowanie może być przez bank zrównoważone wysoką składką ubezpieczeniową, co w rezultacie oznacza, że kredyt wyjdzie nam tak samo drogi, jak bez promocji.