Jak wykreślić hipotekę po spłacie kredytu?
Sięgając po kredyt hipoteczny, jednocześnie zgadzamy się na ustanowienie wpisu hipotecznego na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Z chwilą całkowitej spłaty długu, warto wykreślić hipotekę. Jak tego dokonać?
Ustanowienie hipoteki na nieruchomości to jeden z wymogów, jakie stawia bank kredytobiorcom podczas udzielania kredytu hipotecznego. W ten sposób, jako kredytodawca, bank zabezpiecza swoje interesy.
Wpis hipoteczny w księdze wieczystej nieruchomości ogranicza w znaczny sposób dysponowanie posiadanym mieszkaniem czy domem. Jak zatem wykreślić hipotekę? Czy wniosek o wykreślenie powinien złożyć sam zainteresowany? Czy czekać na informację z banku?
Obowiązek klienta
Jeśli kredytobiorca spłaci w pełni ciążące na nim zobowiązanie, powinien we własnym zwrócić się do sądu o wykreślenie hipoteki. Sama spłata zobowiązania nie jest jednoznaczna z wykreśleniem hipoteki. By posiadana nieruchomość, objęta tego rodzaju obciążeniem, była od niego uwolniona, konieczne jest złożenie wniosku o wykreślenie wpisu z KW. Należy bowiem pamiętać, że nieruchomość objęta tego rodzaju zabezpieczeniem nie jest w pełni naszą własnością, a co za tym idzie, nie mamy do niej pełnych praw. Ma to szczególne znaczenie w chwili, kiedy przemierzamy się do sprzedaży posiadanej nieruchomości czy jej zamiany. Jak zatem dokonać wykreślenia hipoteki? Gdzie złożyć wniosek?
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Aby złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki, konieczne będzie zaświadczenie z banku o całkowitej spłacie kredytu przez kredytobiorcę. Jednocześnie bank powinien wydać oświadczenie o upoważnieniu osób podpisanych na zaświadczeniu do reprezentacji banku.
Kolejnym niezbędnym dokumentem będzie odpowiednio wypełniony wniosek o wpis w księdze wieczystej (KW-WPIS) złożony w sądzie wraz z opłatą sądową (kwota opłaty waha się od 100 zł do 200 zł – w przypadku hipoteki kaucyjnej).
Do tak wypełnionego i złożonego wniosku w przypadku spółek należy również dołączyć również odpis z KRS (Krajowego Rejestru Sądowego), by sąd miał porównanie, czy wniosek o wykreślenie hipoteki składają osoby upoważnione w spółce do jej reprezentacji i podpisywanie dokumentów w jej imieniu.