Ostatnia aktualizacja danych:

Kredyt hipoteczny w 4 krokach

Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób, by zamieszkać we własnych czterech ścianach. Przedstawiamy cztery podstawowe kroki, które przybliżą nas do zakupu mieszkania na kredyt.

25480-kredyt-hipoteczny-w-4-krokach

Dzięki aktualnej sytuacji na rynku bankowym kredyty hipoteczne stały się bardzo atrakcyjne dla konsumentów. Fakt, że stopy procentowe są rekordowo niskie, sprawia, iż koszt kredytu jest niezmiernie zachęcający. Jak zatem pożyczyć na zakup mieszkania sprawnie i szybko?

Krok pierwszy: sprawdź zdolność kredytową

Na początku należy sprawdzić naszą zdolność kredytową. Sprawdzenie jej nie powinno nam zająć wiele czasu. Wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora, by oszacować, ile pożyczy nam bank. Pamiętajmy jednak, by dokładnie policzyć wysokości spłacanych obecnie rat kredytów oraz wysokości limitów na kartach kredytowych i sald debetowych w kontach osobistych.

Odpowiednia zdolność kredytowa będzie warunkiem wstępnym, bez którego nie mamy szans na pożyczkę. Z drugiej strony zdolność kredytowa Polaków od marca sporo wzrosła, a banki są obecnie skore do pożyczania, więc głowa do góry!

Krok drugi: wybierz nieruchomość

Po określeniu, na jak droga nieruchomość będziemy mogli sobie pozwolić, pozostaje ją wybrać. Przeglądanie ofert domów czy mieszkań może okazać się całkiem czasochłonne. W końcu wybór jest bogaty, no i trzeba też podjąć decyzję, czy szukamy mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

Dobrze jest odłożyć sobie trochę czasu na te poszukiwania. Jeden tydzień z pewnością nie wystarczy.

Krok trzeci: wybierz kredyt

Skoro nieruchomość jest wybrana, a zdolność kredytowa co najmniej zadowalająca, to przechodzimy do etapu wyboru kredytu hipotecznego.

Należy przygotować się na równie żmudne przeglądanie ofert co w przypadku mieszkań. Z pomocą przyjdzie z pewnością porównywarka finansowa. Kluczowe parametry kredytowe, na jakie należy zwrócić uwagę, to:

  • prowizja,
  • wymagany wkład własny,
  • marża kredytu,
  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania,
  • koszty ubezpieczenia.

Pamiętajmy też o kosztach notarialnych i innych opłatach operacyjnych.

Krok czwarty: dopełnij formalności

Skoro mamy już wybrany kredyt i nieruchomość, przechodzimy do formalności. Obejmują one podpisanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości z jej właścicielem. Następnie składamy w banku wniosek kredytowy wraz z tą umową.

Kolejny krok to wizyta bankowego rzeczoznawcy. Nastąpi to, gdy dostarczymy do banku całą wymaganą dokumentację. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, zostanie nam podpisanie umowy zakupu mieszkania i właściwej umowy kredytowej.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»