Jakie mieszkanie można kupić na MdM?
Program MdM powstał z myślą, by pomóc młodym osobom w nabyciu pierwszego mieszkania. Sprawdźmy, jaki lokal można kupić w ramach dofinansowania z MdM-u.
Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą uzyskać tylko osoby młode, które nie skończyły jeszcze 35 roku życia i nabywają swoje pierwsze mieszkanie. Jednym z głównych warunków uzyskania dopłaty z MdM-u jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na co najmniej 50% wartości mieszkania i na okres przynajmniej 15 lat. Dodatkowo takie zobowiązanie można zaciągnąć tylko w jednym z banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Dla osób bez mieszkania
Osoby ubiegające się o kredyt z dopłatą MdM nie mogą być w dniu nabycia, ani przedtem właścicielami żadnego lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego.
W przypadku, gdy wnioskujący o dofinansowanie w ramach tego programu w chwili składania wniosku wynajmuje mieszkanie lub przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, musi zobowiązać się do rezygnacji z poprzednich praw lokalowych i rozwiązać wyżej wymienione umowy w chwili nabycia nowego mieszkania.
Dofinansowanie w ramach Mieszkania dla Młodych jest przyznawane tylko przy zakupie mieszkań i domów na rynku pierwotnym (od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej) na potrzeby mieszkaniowe kredytobiorcy, który zasiedli je po raz pierwszy. Mieszkania nabyte w ramach programu MdM nie mogą być przeznaczone na działalność gospodarczą ani na wynajem.
Jaki metraż?
Powierzchnia nabywanego lokalu w ramach programu MdM nie może przekraczać 75 m2 w przypadku lokalu mieszkalnego i 100 m2 w przypadku domu. Gdy rodzina wychowuje przynajmniej troje dzieci, maksymalny metraż wynosi 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu.
Dodatkowym warunkiem, jaki musi spełniać nabywana nieruchomość, jest jej cena. Nie może ona przekroczyć wskazanych wartości za 1 m2, ustalanych dla konkretnych lokalizacji. Cena ta jest na bieżąco publikowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Limity cenowe aktualizowane są co kwartał i obliczane na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Według najnowszych danych za pierwszy kwartał 2015 roku, limity te w miastach wojewódzkich wynoszą, np. dla Warszawy – 6583,1 złotych, dla Gdańska – 5303,1 złotych, a dla Krakowa – 5083,1 zł.
Starając się o dofinansowanie musimy wziąć pod uwagę, że podane założenia programu mogą się zmienić, ponieważ na ten rok zapowiadana jest nowelizacja ustawy o pomocy państwa w ramach MdM-u.