Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Spora część kredytobiorców ma mniejsze lub większe kłopoty ze spłatą rat zaciągniętych pożyczek. Dobrym rozwiązaniem w trudnych momentach mogą się okazać tzw. wakacje kredytowe. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Podejmując decyzję o kredycie, nie należy zapominać, że każdą pożyczkę należy później spłacać - i to wraz z należnymi odsetkami. Banki bardzo szybko reagują na brak wpłaty kolejnej raty miesięcznej. Niemal natychmiast (zwykle w terminie do 7 dni) wysyłają monity, za które zresztą też każą sobie płacić.
Konsekwencje opóźniania się z ratami
Jeżeli ktoś ma kłopoty ze spłatą zadłużenia kredytowego, nie powinien udawać, że nic się nie dzieje. Dzieje się, i to wiele. Jeżeli w banku zauważą, że kredyt nie jest spłacany (choć potrzeba na to ok 2-3 miesięcy), mogą nawet zażądać zwrotu całej kwoty kredytu. Poza tym bank może zainteresować dłużnikiem firmę windykacyjną, a nawet sąd. Wówczas z pewnością do drzwi dłużnika zapuka komornik.
Wakacje kredytowe ratunkiem z trudnej sytuacji
Kredytobiorca, który zaczyna mieć kłopoty ze spłatą swojego zadłużenia, powinien natychmiast udać się do banku i próbować rozwiązać tę niekorzystną dla siebie sytuację, czyli po prostu porozumieć się z bankiem. Niemal każdy bank ma w swojej ofercie tzw. wakacje kredytowe. Czym konkretnie są wakacje kredytowe i jak działają?
Wakacje kredytowe to zawieszenie na pewien okres spłaty rat kredytowych. Kredytobiorca nie musi podawać bankowi powodu podjęcia takiej decyzji. Należy jednak pamiętać, że zawieszenie spłaty może obejmować tylko kapitał, rzadziej odsetki wraz z kapitałem.
Gdy możemy odroczyć tylko część raty…
Przy ratach równych korzystanie z odroczenia terminu spłaty tylko kapitałowej części raty nie ma więc większego sensu, bo przykładowo rata z 500 zł mogłaby w tym czasie zmniejszyć się do jakichś 350 zł. Wszystko ze względu na to, że w początkowym okresie spłaty większą część raty stanowi jej część odsetkowa - którą musielibyśmy nadal regulować.
Ile trwają wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe są elementem oferty kredytowej - ale nie są dostępne w każdym banku. Przy wyborze pożyczki dla siebie, warto więc również ten fakt zwrócić uwagę. Oferty są różne, różne są też terminy zawieszenia spłaty kredytu. Zwykle można zawiesić spłatę zadłużenia raz na rok. Niektóre banki umożliwiają zawieszenie spłaty rat kredytu raz na kilka lat. Zawieszeń takich może być w całym okresie kredytowania np. od 2 do 3.
Formalności
Aby uzyskać zawieszenie spłaty kredytu, należy złożyć w banku wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem (zwykle 1-2 tygodniowym). Wniosek składamy bezpośrednio w banku lub przez Internet.
Wakacji kredytowych nie należy nadużywać. Nie należy sięgać po nie, kiedy nie ma takiej potrzeby. Pamiętać też należy, że korzystając z wakacji kredytowych, wydłużamy okres spłaty i tym samym zwiększamy koszt kredytu.