Najpopularniejsze metraże mieszkań
Wprawdzie duże mieszkania zaczynają powracać do łask klientów, jednak nadal najbardziej poszukiwanymi na rynku są mieszkania o metrażu 40–50 m².
Stopień popytu na mieszkania – zarówno na te mniejsze, jak i na większe – uzależniony jest przede wszystkim od wielkości miast. W stolicy kupuje się dużo mieszkań powyżej 80 m², a wiele apartamentów sprzedawanych jest niemal na pniu. Średni metraż w Warszawie, cieszący się największym zainteresowaniem, wynosi prawie 60 m². W wielu innych polskich miastach nie przekracza 50 m². Deweloperzy najczęściej budują jednak mieszkania o małym metrażu, ponieważ jest na nie największy popyt.
Średnia powierzchnia mieszkań deweloperskich stale maleje. Tendencja spadkowa utrzymuje się już od kilku lat, chociaż coraz więcej osób poszukuje na rynku mieszkaniowym lokali większych oraz apartamentów. W celu poparcia tezy, że średnia mieszkania użytkowego spada, najlepiej przeanalizować polski rynek mieszkaniowy (choćby na podstawie trzech największych polskich miast).
W Krakowie i stolicy średni metraż powierzchni użytkowej mieszkań spada od prawie dwóch lat. Tendencja ta jest najbardziej widoczna właśnie w tych dwóch miastach. W Warszawie przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań spadła o 4,60 m² w stosunku do okresu sprzed 2 lat. W przypadku Krakowa jest to 3,32 m², a Łodzi – 2,96 m².
Trudno się temu dziwić, że w Warszawie sprzedaje się więcej mieszkań o podwyższonym metrażu powierzchni użytkowej oraz wysokim standardzie. Ma to z kolei ma duży wpływ na uśredniony metraż sprzedawanych w stolicy lokali mieszkalnych. W Łodzi sytuacja jest nieco inna, ponieważ w tym mieście ceny większych mieszkań są relatywnie niższe niż w Warszawie czy Krakowie, często przy porównywalnych zarobkach. Również w Łodzi jest dość duże zapotrzebowanie na lokale o podwyższonym standardzie i metrażu.
Skoro sytuacja na rynku pierwotnym od dawna się nie zmienia i nadal największym zainteresowaniem cieszą się mniejsze lokale mieszkalne, w granicach 40–60 m², nic dziwnego, że oferta deweloperska również jest stała. Niestety, nadal na rynku brakuje mieszań o powierzchni 40–60 m². Najbardziej odczuwa to Warszawa oraz Poznań. Z wyliczeń wynika, że deweloperzy powinni zwiększyć ofertę mieszkań o powierzchni użytkowej do 50 m² o około 20 proc. Obecna sytuacja jest i tak o wiele lepsza od tej sprzed trzech lat, kiedy niedobór takich mieszkań sięgał nawet 60 proc.