RRSO czy oprocentowanie nominalne - co ważniejsze przy kredycie pod hipotekę?
Wybierając kredyt - i to nie tylko hipoteczny - zwracamy uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie. I słusznie. Problem w tym, że skupiamy się jedynie na oprocentowaniu nominalnym, zapominając lub nie zdając sobie sprawy z tego, ile o kosztach kredytu może powiedzieć nam RRSO.
Decydując się na kredyt hipoteczny, podejmujemy poważną, brzemienną w długoterminowe skutki decyzję. W takiej sytuacji niezbędne jest więc wzięcie pod uwagę wszystkich kosztów całego przedsięwzięcia, jakie przyjdzie nam spłacać przez lata.
Specyfika kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który ma charakter długoterminowy. Jego celem jest zaspokojenie potrzeb finansowych konsumenta, który może na kredyt kupić własne mieszkanie czy wybudować dom. Z racji wysokich kwot kredyty takie są zaciągane na okres 10, 20 a nawet 30 lat. Kwoty pożyczane sięgają od 100 do 300 i więcej tysięcy złotych. Zabezpieczeniem spłaty powstałego długu względem banku jest hipoteka kupowanej (lub innej) nieruchomości.
Największym kosztem kredytu hipotecznego jest koszt odsetkowy. Nie na samo oprocentowanie nominalne powinniśmy jednak zwracać uwagę, oceniając ofertę bankową. Przecież jeszcze płacimy prowizję za udzielenie finansowania czy składkę ubezpieczeniową, których wysokość potrafi być niemała. Wartość RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, powie nam o kredycie znacznie więcej, a mianowicie to, ile tak naprawdę zapłacimy za pożyczkę.
Całkowity koszt kredytu
Wybierając kredyt hipoteczny, siłą rzeczy interesuje nas całkowity koszt kredytu. Są to zaś wszystkie koszty, które trzeba ponieść w związku z umową kredytową. Taki koszt uwzględnia odsetki, prowizje, ubezpieczenie, a także inne koszty usług dodatkowych, bez których wzięcie kredytu nie jest możliwe.
Co ważniejsze?Przy kredycie hipotecznym ważniejsza od samego oprocentowania nominalnego jest wiedza o wskaźniku RRSO (oddającym całkowity koszt kredytu w skali rocznej). Na szczęście tę informację łatwo zdobyć, gdyż banki są zobowiązane do poinformowania klienta o RRSO i całkowitym koszcie spłaty w umowie kredytowej.