Ostatnia aktualizacja danych:

Niski WIBOR pułapką dla nowych kredytobiorców

Oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciąganych w złotówkach jest w większości przypadków zmienne, a wahania wysokości rat wynikają ze zmian WIBOR-u. Pamiętajmy jednak, że jak szybko WIBOR zmalał do rekordowo niskiego poziomu, tak równie gwałtownie może wzrosnąć, a wraz z nim - wzrosną raty.

23462-niski-wibor-pulapka-dla-nowych-kredytobiorcow

Kredyty posiadają specyficzną konstrukcję, która składa się z dwóch podstawowych elementów - stałej marży banku i zmiennej stopy bazowej (WIBOR, EURIBOR, LIBOR). Skutkiem tego wysokość miesięcznych rat może zmieniać się wraz z czasem - zależnie od wysokości stóp procentowych na rynku międzybankowym.

WIBOR a koszt kredytu

Większość złotowych kredytów hipotecznych udzielanych w naszym kraju oparta jest na stawce WIBOR 3M lub 6M. Ich aktualny poziom jest aktualizowany odpowiednio: co 3 i 6 miesięcy. Obecnie poziom obu wskaźników jest rekordowo niski, co z punktu widzenia kredytobiorców jest bardzo dobrą wiadomością. Wysokości ich miesięcznych rat są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu. Warto jednak mieć na uwadze, że przyszłość może przynieść kosztowne podwyżki. Dotyczy to głównie osób, które zachęcone niskim oprocentowaniem zaciągają teraz wysokokwotowe kredyty.

Jak może zmienić się rata kredytu?

Większości osób wydaje się, że to, co przytrafiło się frankowiczom może zdarzyć się powtórnie tylko w przypadku kredytów walutowych. W rzeczywistości osoby spłacające swoje zobowiązanie w złotówkach są również narażone na zmiany - w zakresie stóp procentowych (choć w ich przypadku odchodzi ryzyko walutowe). Obecnie stawki WIBOR wynoszą około 2 proc. Ich potencjalny wzrost do 4 proc. spowodowałby podwyższenie rat nawet o 20 proc. Tym, którym wydaje się, że taka gwałtowna zmiana jest niemożliwa, przypominamy, że zaledwie kilka lat temu, a dokładniej - w 2008 roku, stawki WIBOR sięgały 6 proc. A przecież kredyty hipoteczne spłacamy nawet przez 30 lat - rata przez ten czas może wzrastać i spadać wielokrotnie.

Perspektywy na przyszłość

Choć obecne trendy w wysokości stóp procentowych zdają się sprzyjać kredytobiorcom, to pamiętajmy że rekordowo niskie poziomy stóp NBP i WIBOR-u nie będą utrzymywać się wiecznie. Być może nawet już w niedalekiej przyszłości sytuacja zacznie ulegać zmianom - na niekorzyść kredytobiorców. Jest to o tyle poważnym zagrożeniem, że wiele osób w obecnej sytuacji skusi się z pewnością na kredyt hipoteczny, nie będąc świadomym, jak ich sytuacja może się poważnie zmienić w przeciągu kilku lat. Znaczne podwyżki stóp procentowych mogą doprowadzić takie osoby do problemów finansowych.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»