Ostatnia aktualizacja danych:

Dofinansowanie z MdM-u nie tylko dla kredytobiorców

Program MdM umożliwia nie tylko uzyskanie dopłat do kredytu na zakup mieszkania w bloku, ale także można liczyć na wsparcie przy budowie domu systemem gospodarczym. W tym drugim przypadku wcale nie trzeba nawet zaciągać kredytu.

23352-dofinansowanie-z-mdm-u-nie-tylko-dla-kredytobiorcow

Zainteresowani dofinansowaniem z MdM-u powinni spełniać m.in. kryterium - wieku. W roku, w którym wydano pozwolenie na budowę domu, nie mogą ukończyć 36 lat. W przypadku małżeństw wymóg ten dotyczy młodszego z małżonków. Dodatkowo do dnia składania wniosku potencjalny klient nie może być właścicielem ani współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego czy też lokalu mieszkalnego. 

Tylko małe domy

Osoby samotne oraz małżeństwa wychowujące jedno lub dwójkę dzieci mogą wybudować dom o powierzchni do 100 m2, a małżeństwa lub osoby, które wychowują trójkę lub więcej dzieci, mogą wybudować dom o metrażu do 110 m2. 

Warunki budowy

Skorzystać z dopłaty MdM mogą tylko osoby, którym wydano pozwolenie na budowę domu po 1 stycznia 2014 roku. Aby uzyskać dofinansowanie, wnioskujący musi budować nowy dom jednorodzinny albo rozbudowywać czy nadbudowywać budynek, w wyniku czego powstanie lokal mieszkaniowy, np. poddasze. Wsparcie z MdM-u mogą dostać także osoby, które przebudowują budynek, skutkiem czego powstanie nowe pomieszczenie, przeznaczone na mieszkanie.

Odzyskasz część VAT-u

Dofinansowanie z MdM-u dla osób budujących dom przekazywane jest jako zwrot części VAT-u zapłaconego w związku z zakupem materiałów budowlanych. Zwrot dotyczy tylko kosztów udokumentowanych fakturami wystawionymi na osobę fizyczną i poniesionych na materiały budowlane, które do 30 kwietnia 2004 roku były opodatkowane stawką 7% od towarów i usług, a od 1 maja 2004 roku są obciążone podatkiem 23% VAT. Wydatki te również muszą zostać poniesionych od dnia wydania pozwolenia na budowę do maksymalnie 30 września 2018 roku.

Co istotne, zaciągnięcie kredytu nie jest warunkiem obligatoryjnym do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych w związku z budową domu.

Formalności

Wniosek o zwrot wydatków można złożyć tylko raz, najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym przystąpiliśmy do użytkowania wybudowanego domu lub lokalu mieszkalnego. Dokument należy przedstawić w urzędzie skarbowym i może to zrobić tylko jeden z małżonków. Razem z wnioskiem powinniśmy złożyć kopię pozwolenia na budowę oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki. Po złożeniu wniosku w ciągu 4 miesięcy urząd skarbowy powinien wydać decyzję o zasadności zwrotu.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»