Jakie umowy z deweloperem przedłożyć do kredytu w programie MdM?
Przystąpienie do kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych wiąże się z koniecznością zgromadzenia obszernej dokumentacji. Jakiego dokumentu od dewelopera będzie wymagał bank, by ocenić, czy mieszkanie uprawnia do uzyskania dopłaty?
Wnioskując o kredyt w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, możemy w banku przedłożyć umowę o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania lub umowę deweloperską. Na podstawie tych dokumentów bank oszacuje powierzchnię lokalu i cenę za metr kwadratowy. W przypadku gdy taka umowa nie została jeszcze zawarta, można dostarczyć do banku umowę przedwstępną, która stanowi zobowiązanie dewelopera do zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania lub umowy deweloperskiej. Jeśli nie posiadamy żadnego z wymienionych dokumentów, można jeszcze dostarczyć do banku prospekt informacyjny dewelopera. Na tej podstawie bank dokona szacunkowej weryfikacji informacji dotyczących inwestycji.
Warto rozważyć skorzystanie z oferty MdM. Możemy dzięki temu uzyskać wsparcie o następującej wysokości:
- W formie podstawowej będzie to 10 procent wartości nieruchomości w ramach dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Kwota ta będzie oszacowana na podstawie wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania. Wartość odtworzeniowa jest obliczana na podstawie wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia powierzchni jednego metra kwadratowego. Wysokość dopłaty będzie odpowiadała iloczynowi powierzchni mieszkania i aktualnego poziomu wspomnianego wskaźnika. W przypadku mieszkań, których powierzchnia jest większa niż 50 metrów kwadratowych, podstawą do obliczeń będzie maksymalna powierzchnia, czyli 50 metrów kwadratowych.
- Osoby i małżeństwa, które w momencie składania wniosku wychowują co najmniej jedno dziecko, otrzymają dofinansowanie w wysokości 15 procent - kwota ta będzie obliczana analogicznie do sytuacji pierwszej.
- W rodzinie, która już korzysta z programu MdM, a w której urodzi się w ciągu 5 lat trwania programu trzecie lub kolejne dziecko, wystąpi możliwość skorzystania z dodatkowego benefitu. Będzie on wynosił dodatkowe 5 procent wartości obliczonej analogicznie do dofinansowania podstawowego.
Mieszkania i domy, które spełniają warunki programu, są zazwyczaj odpowiednio oznaczone i reklamowane przez deweloperów. Podobnie rzecz ma się w przypadku banków, które udzielają kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych – informacje te są ogólnodostępne i łatwe do ustalenia.
Poza dokumentami związanymi z samym mieszkaniem, do banku należy dostarczyć szereg innych dokumentów, które poświadczają naszą sytuację materialną i życiową. Dokładny wykaz może różnić się w zależności od banku.