Budujesz dom? Odbierz podatek z MdM-u
Program rządowy MdM zakłada pomoc finansową dla młodych ludzi nabywających swoje pierwsze mieszkanie. Na dofinansowanie mogą liczyć osoby, które kupują lokum na rynku pierwotnym. Dla budujących dom przewidziano pomoc w postaci zwrotu części zapłaconego podatku VAT od materiałów budowlanych.

Ustawa regulująca zasady przyznawania wsparcia finansowego w ramach MdM-u szczegółowo określa grono potencjalnych adresatów. Prawo do wystąpienia o zwrot podatku mają osoby, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie ukończyły 36 roku życia. W przypadku małżeństw wystarczy, że warunek ten spełni młodszy z małżonków.
Warunek: pierwsze własne lokum
Ubiegający się o zwrot podatku VAT do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ani lokalu mieszkalnego. Nie może także posiadać spółdzielczego czy własnościowego prawa do żadnego lokalu lub domu. Osoba taka nie może być także współwłaścicielem budynku, którego stałaby się właścicielem w przypadku zniesienia współwłasności.
Nie tylko na budowę nowej nieruchomości
Starając się o zwrot kosztów poniesionych na materiały budowlane, osoba wnioskująca musi przedłożyć pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia 2014 roku. Zwrot można otrzymać:
- budując dom jednorodzinny,
- nadbudowując lub rozbudowując budynek na cele mieszkaniowe,
- przebudowując budynek mieszkalny tak, aby powstał nowy lokal mieszkalny.
Uwaga na limity powierzchni
Powierzchnia użytkowa lokalu lub domu musi spełniać odpowiednie kryteria. Nie może przekraczać 85 m kw. dla lokalu mieszkalnego i 110 m kw. dla domu jednorodzinnego, jeśli w rodzinie wychowuje się co najmniej troje dzieci. W pozostałych przypadkach limit ten wynosi 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego, a dla domu jednorodzinnego 100 m kw.
Ile zyskamy?
Zwrot podatku otrzymać można po okazaniu w urzędzie skarbowym faktury wystawionej na osobę fizyczną. Dokumenty te muszą dotyczyć wydatków poniesionych na materiały budowlane opodatkowane stawką 7% podatku od towarów i usług do 30 kwietnia 2004 roku, a obciążone podatkiem VAT 23% od 01 maja 2004 roku. Wszystkie koszty muszą być poniesione do 30 września 2018 roku i nie wcześniej niż w momencie uzyskania pozwolenia na budowę.
Dla stawki VAT równej 23% kwota do zwrotu wynosi 65,22% kwoty VAT widocznej na fakturze. Suma zwrotu nie może jednak przekroczyć 12,195% z 70-krotności ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
Terminy składania wniosku o zwrot podatku
Wniosek o zwrot podatku można złożyć tylko raz, nie później niż 31 grudnia roku, w którym przystąpiliśmy do użytkowania wybudowanego domu lub lokalu. Razem z wnioskiem należy złożyć kopię pozwolenia na budowę oraz faktury potwierdzające poniesione wydatki. Wszystkie dokumenty należy przedstawić w urzędzie skarbowym, ale wystarczy, że zrobi to tylko jeden z małżonków. Po złożeniu wniosku, w ciągu 4 miesięcy US wydaje decyzję o zasadności zwrotu.