MdM: w jaki sposób wypłaca się dofinansowanie?
Ubiegasz się o dofinansowanie w ramach Mieszkania dla Młodych? Sprawdź wcześniej, kiedy i na jakich zasadach BGK przekaże beneficjentowi programu dopłatę.

Pieniądze pochodzące ze wsparcia udzielanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych nie znajdą się bezpośrednio w naszej kieszeni.
Wysokość dofinansowania
Wsparcie finansowe udzielane w ramach MdM-u to właściwie dopłata do wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Okres kredytowania musi wynosić co najmniej 15 lat, pożyczyć pieniądze można tylko w złotówkach, a kwota kredytu musi wynosić minimum 50% wartości nabywanej nieruchomości. Wysokość dopłaty zależy od liczebności naszego gospodarstwa domowego - konkretniej: od liczby wychowanków:
- 10% otrzymają osoby i małżeństwa bezdzietne,
- 15% przeznaczone jest dla osób wychowujących co najmniej jedno dziecko,
- gdy w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko, można zwrócić się o dodatkowe 5% wsparcia.
Ograniczenia w wielkości mieszkania
Istotną rolę odgrywa również wskaźnik przeliczeniowy ceny powierzchni mieszkania. Jest on ustalany osobno dla miast wojewódzkich, dla gmin znajdujących się w pobliżu tych miast i dla pozostałych miejscowości. Dofinansowanie przysługuje do powierzchni maksymalnie 50 m2, nawet jeśli lokal jest większy. Tutaj warto przypomnieć, że osoby bezdzietne mogą kupić mieszkanie o powierzchni do 75 m2 lub dom do 100 m2, a posiadające dzieci – do 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 w przypadku domu.
W jaki sposób przekazywane jest dofinansowanie?
Sposób wypłaty środków w ramach MdM reguluje ustawa o programie Mieszkanie dla Młodych, a ściślej mówiąc, art. 11 ust. 3. Wypłaty dokonuje instytucja kredytująca na rachunek przedsiębiorcy, który wybudował mieszkanie. Musi to być ten sam rachunek, na który zostały przelane środki z kredytu. Dotyczy to sytuacji, gdy przedmiotem było mieszkanie oddane do użytkowania i nie była podpisana umowa deweloperska. Wypłata takich środków następuje po przejściu na nabywcę własności mieszkania.
W przypadku, gdy zawarto umowę deweloperską, pieniądze z dopłaty przekazywane są na mieszkaniowy rachunek powierniczy i stanowią ostatnią cześć świadczeń pieniężnych nabywcy. Gdy jednak umowa deweloperska nie przewidywała dokonywania wpłat poprzez mieszkaniowy rachunek powierniczy, wtedy dopłata przelewana jest na konto osoby, która wybudowała mieszkanie i prowadzi działalność gospodarczą. Również i w tym wypadku musi to być rachunek, na który wcześniej przelane zostały środki z kredytu, a dopłata jest traktowana jako ostatnia część zobowiązania finansowego nabywcy.