Ostatnia aktualizacja danych:

Odebrałeś mieszkanie z wadami? Masz 3 lata na wystąpienie o rekompensatę

Po długim okresie oczekiwania przychodzi w końcu chwila, gdy odbiera się gotowe mieszkanie od dewelopera. Niestety, czasami okazuje się, że lokal posiada wady, które w pierwszej chwili nie były widoczne. Jeśli odebrałeś takie mieszkanie, nie martw się, masz 3 lata na wystąpienie o rekompensatę.

23144-odebrales-mieszkanie-z-wadami-masz-3-lata-na-wystapienie-o-rekompensate

Z budynkami już tak niestety bywa, że zdarzają się w nich pewne wady i niedoróbki. Jeśli nabywca spostrzeże je od razu, może szybciej działać, żądając od dewelopera niezwłocznych napraw. Co jednak z wadami wykrytymi nieco później? Na szczęście z tym również można sobie poradzić.

Protokół odbioru

Zanim nabywca przejmie prawa własności do mieszkania lub domu, należy przeprowadzić odbiór, a potem sporządzić z niego protokół. Przy odbiorze musi być obecny nabywca lub jego pełnomocnik. Zanim jednak do tego dojdzie, deweloper jest zobowiązany poinformować o zakończeniu budowy odpowiednie organy, które muszą pozwolić na użytkowanie budynku wielomieszkaniowego (lokal mieszkalny) albo nie wyrażą sprzeciwu wobec zakończenia budowy (dom jednorodzinny). Urzędnicy mają na to 21 dni od otrzymania zawiadomienia od dewelopera.

W obecności każdej ze stron, tzn. dewelopera i nabywcy lub jego pełnomocnika, sporządzany jest protokół odbioru. To właśnie do tego dokumentu można zgłaszać wszelkie wady i zastrzeżenia, co do wykonania mieszkania lub domu, dlatego nie należy się spieszyć z jego podpisaniem, tylko dokonać dokładnych oględzin kupowanej inwestycji.

Wady i rękojmia

Jak wspomnieliśmy, wszelkie wady mieszkania lub domu należy opisać w protokole odbioru. Deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do naszych zastrzeżeń. Jeśli odmówi uznania wad, musi podać przyczyny odmowy. Gdy uzna opisane w protokole wady, musi je usunąć w ciągu 30 dni od sporządzenia protokołu. Oczywiście, mogą się zdarzyć jakieś opóźnienia, ale muszą być dobrze uzasadnione. Deweloper jest przy tym zobowiązany do podania nowego terminu usunięcia usterek.

Jeżeli nie znaleźliśmy wad nieruchomości w chwili podpisywania protokołu odbioru, a potem okazało się, że jednak pewne usterki występują, nic straconego. Dewelopera obowiązują zapisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Co to oznacza w praktyce? Nabywca mieszkania lub domu może, z tytułu rękojmi, reklamować wady inwestycji nawet przez okres 3 lat od przyjęcia lokalu mieszkalnego lub domu. Jeśli jednak chcielibyśmy reklamować tzw. biały montaż (elementy wykończeniowe), który dokonano na nasze indywidualne życzenie, wtedy okres roszczeń skraca się do 2 lat. 

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»