Kto ochroni konsumentów przed bankructwem dewelopera?
Zakup mieszkania to często inwestycja życia, na której realizację gromadzi się pieniądze przez wiele lat lub przez wiele lat spłaca się zaciągnięty na ten cel kredyt. Tym bardziej warto wiedzieć, czy prawo chroni konsumenta na wypadek bankructwa dewelopera.

Cezurą na rynku mieszkaniowym jest 29 kwietnia 2012 roku. Każdy deweloper, który od tej daty rozpoczął sprzedaż mieszkań lub domów, musi w banku otworzyć rachunki powiernicze, dzięki czemu nie będzie miał swobodnego dostępu do pieniędzy konsumentów. Jeśli sprzedaż rozpoczęła się przed wymienioną powyżej datą, nie ma takiego obowiązku. Prawo zmieniło się po to, by lepiej chronić nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego.
Rachunki powiernicze
Dzięki mieszkaniowym rachunkom powierniczym bank może kontrolować wszelkie wpłaty i wypłaty dokonywane przez każdego nabywcę mieszkania zbudowanego przez danego dewelopera. Wszystko po to, by lepiej chronić pieniądze konsumentów, przeznaczone na kupno lokali mieszkalnych.
Rozróżniamy mieszkaniowe rachunki powiernicze:
- zamknięte - gdy deweloper otrzymuje jednorazowo pieniądze po sporządzeniu aktu notarialnego, czyniącego nabywcę prawnym posiadaczem lokalu lub nieruchomości,
- otwarte - gdy deweloper otrzymuje przelewy po zakończeniu każdego z wcześniej ustalonych etapów budowy. Otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze mogą być jeszcze objęte gwarancją ubezpieczeniową lub gwarancją bankową.
Konsument nie ponosi żadnych kosztów z tytułu funkcjonowania takich rachunków. Za wszystko płaci deweloper i tylko przez rachunki powiernicze może przyjmować pieniądze od klientów. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy deweloper nie zastrzegł w umowie z bankiem, że informacje o wszelkich wpłatach i wypłatach z rachunku będą przekazywane konsumentowi za darmo. Wtedy koszt ich pozyskania pokryje klient.
Gdy deweloper bankrutuje
Zmiany wprowadzone w 2012 roku mają zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów w kontaktach z deweloperami. Wcześniej trudno było odzyskać pieniądze od dewelopera, który zbankrutował. Zmiana prawa sprawiła, że wszelkie środki na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, a także prawo własności, to osobna masa upadłościowa, z której zaspokajane są roszczenia nabywców mieszkań lub domów.
Dodatkowe zabezpieczenie w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej oznacza, że w przypadku bankructwa dewelopera towarzystwo ubezpieczeniowe lub bank wypłacą konsumentowi pieniądze wpłacone na rzecz dewelopera. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe gwarancje nie uwzględniają żadnych odsetek od wpłaconych pieniędzy.
Deweloper nie może zamknąć rachunku powierniczego. Może to zrobić jedynie bank z ważnych przyczyn. Jeśli w ciągu 60 dni deweloper nie otworzy nowego rachunku, bank zwróci pieniądze klientom dewelopera.