Jeden akt notarialny na zakup mieszkania z garażem. Czy to zgodne z regulaminem MdM-u?
Ustawa MdM nie dopuszcza finansowania wszystkich powierzchni przynależnych do mieszkania. Czy to oznacza, że muszą one zostać zakupione w ramach osobnych aktów notarialnych?
Warunki skorzystania z dotacji w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jasno określają istnienie powierzchni i pomieszczeń, które będą wchodziły w limit powierzchni użytkowej, a które dzięki temu będą mogły być objęte dotacją.
Istnieją jednak pomieszczenia, które nie znajdą się na liście powierzchni użytkowej, a przez to nie zostanie udzielona na nie dotacja. Czy mimo tego zakup wszystkich może się znaleźć na jednym akcie notarialnym, czy będziemy musieli dokonać dwóch oddzielnych transakcji?
Powierzchnia użytkowa a pomieszczenia przynależne
Konstrukcja ustawy MdM definiuje pojęcie powierzchni użytkowej z wyłączeniem mieszkań przynależnych, do których należą między innymi balkony, piwnice czy wymienione w tytule artykułu garaże. Z jednej strony nie musimy się więc martwić, że zwiększają one powierzchnię kupowanego przez nas lokalu, a z drugiej musimy liczyć się z tym, że na ich sfinansowanie nie zostanie przydzielona żadna dotacja.
Jedna transakcja czy kilka?
Z punktu widzenia ustawy i udziału w programie, kluczowe znaczenie wydaje się mieć konstrukcja umowy kupna-sprzedaży, czyli w przypadku lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych - aktu notarialnego.
Na szczęście ustawa nie wymusza rozdzielania aktu notarialnego na powierzchnie użytkowe i pomieszczenia przynależne, przez co wszystkie one mogą znaleźć się w jednym dokumencie. Istotne będzie tylko określenie w nim wszystkich kluczowych dla realizacji programu elementów, a więc wspominanej powierzchni użytkowej oddzielonej od pomieszczeń przynależnych, nie zapominając też o innych warunkach programu.
Odrębne warunki kredytodawcy
Choć ustawa nie będzie stwarzała żadnych problemów w zakupie mieszkania z garażem w ramach jednego aktu notarialnego, to jasno podkreślone jest też, że nie ingeruje ona w procedury stosowane przez kredytodawców. Może się więc okazać, że ułatwienia własnej sytuacji i większej przejrzystości dokumentów, bank zażąda od nas dokumentów w odpowiedniej formie, w tym osobnych dla mieszkania i dla garażu. W tym przypadku każdego kredytodawcę należy traktować indywidualnie i liczyć się z jego procedurami.