Kredyt hipoteczny w ramach MdM-u a związek nieformalny
MdM to program rządowy, dzięki któremu młodzi ludzie (do 35 roku życia) mają szansę na zakup wymarzonego lokum dla siebie i najbliższej rodziny. Mieszkanie dla młodych będzie trwało 5 lat, a zakończenie przyjmowania wniosków nastąpi 30 września 2018 roku. Sprawdźmy, co z kredytem hipotecznym w ramach MdM-u, gdy para żyje w związku nieformalnym.
Według przepisów MdM-u w programie mogą wziąć udział małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i single.
W przypadku małżeństwa wniosek o dofinansowanie muszą złożyć wspólnie obydwoje małżonków. Przepisy tego programu nie uwzględniają związków nieformalnych, więc w programie może nie mogą wziąć udziału razem dwie osoby żyjące w takim partnerskim układzie. Mogą jednak wnioskować o dofinansowanie oddzielnie.
Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, osoby wnioskujące o pożyczkę muszą posiadać wkład własny. W ramach MdM-u można otrzymać dofinansowanie rzędu:
- 10% - dla małżeństw bezdzietnych i singli,
- 15% - dla rodzin z dziećmi
- dodatkowe 5% można otrzymać, jeśli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.
Wnioskując o kredyt hipoteczny, trzeba złożyć wymagane dokumenty i posiadać odpowiednią zdolność kredytową. W przypadku małżeństw, gdzie obydwoje małżonków pracuje, często nie ma z tym problemu. Nawet jeśli zarobki jednego z partnerów są niewystarczające, wspólną zdolność kredytową może podnieść wyższa pensja drugiego z nich. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku nieformalnych związków. W takiej sytuacji bank bierze pod uwagę dochody tylko osoby wnioskującej o kredyt i biorącej udział w MdM-ie. Mimo że oboje partnerów będzie wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe, dochód drugiego z nich nie będzie mógł być wliczony w zdolność kredytową wnioskodawcy.
Aby zwiększyć swoją wiarygodność finansową, wnioskodawca może dołączyć do wniosku kredytowego kogoś z najbliższej rodziny. Według przepisów mogą to być zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Dodanie dochodów, np. rodziców, zdecydowanie polepszy zdolność kredytową osoby starającej się o kredyt hipoteczny. Jedynym minusem takiego rozwiązania może się okazać wiek rodziców.
Większość banków stawia ograniczenia, np. chce by osoba starsza miała nie więcej niż 70 lub 75 lat w chwili spłacenia ostatniej raty kredytu. To może sprawić, że osoba ubiegająca się o kredyt, będzie musiała zaciągnąć zobowiązanie na krótszy okres, niż pierwotnie zakładała. Do umowy kredytowej mogą być wciągnięci także brat i siostra wnioskodawcy. Współkredytobiorcy nie stają się jednak współwłaścicielami zakupowanego przez głównego kredytobiorcę mieszkania.