Czy z MdM-u może skorzystać tylko jeden z małżonków?
Przepisy programu Mieszkanie dla Młodych dokładnie precyzują, kto może wnioskować o dopłatę finansową wspierającą zakup lokalu. Sprawdźmy, czy w MdM-ie może wziąć udział tylko jeden z małżonków.
Program Mieszkanie dla Młodych będzie trwał 5 lat, od 2014 roku do roku 2018. Osoby, które zechcą skorzystać w tym czasie z dopłaty, muszą złożyć wniosek o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem maksymalnie do 30 września 2018 roku.
Kto może skorzystać z MdM-u?
Program MdM wspiera osoby przed 35 rokiem życia w zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej. Z dopłaty mogą skorzystać: osoby samotnie wychowujące dzieci, rodziny i single. W przypadku rodziny wystarczy, że jeden ze współmałżonków ma mniej niż 35 lat.
W programie nie mogą wziąć udziału wspólnie osoby żyjące w nieformalnych związkach. W ich przypadku wniosek mogą złożyć osobno oboje lub tylko jedno z nich. Gdy mowa o małżeństwach warto podkreślić, że z dofinansowania muszą skorzystać obydwoje małżonków. Nie mogą starać się oddzielnie o dopłatę rządową.
Z MdM-u mogą skorzystać tylko osoby, które nigdy w przeszłości nie posiadały własnego mieszkania ani domu jednorodzinnego. Dopuszczalne jest jedynie bycie w części ułamkowej współwłaścicielem budynku. W przypadku, gdy osoba starająca się o dofinansowanie jest najemcą lokalu lub przysługuje jej spółdzielcze prawo lokatorskie do mieszkania, musi się ona zobowiązać, że w terminie 6 miesięcy od chwili zwarcia umowy własności, rozwiąże umowę najmu i opróżni lokal. Z MdM-u mogą skorzystać także osoby posiadające działkę budowlaną.
Kredytowanie w ramach MdM-u
W programie MdM może być skredytowany tylko zakup nieruchomości. Koszt wykończenia lokalu nie może być wliczony w kredyt hipoteczny. Minimalny okres spłaty kredytu to 15 lat. Dodajmy, że rządowe wsparcie obejmie tylko 50 m kw. danej nieruchomości. W sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada zdolności kredytowej, do kredytu mogą przystąpić inne osoby, np. rodzice lub rodzeństwo. Jednak taki dodatkowy kredytobiorca nie może stać się współwłaścicielem nieruchomości.
Wysokość dopłaty może wynieść 10–20 procent kosztu odtworzenia mieszkania. Osoby bezdzietne i single otrzymają 10 procent dofinansowania, 15 procent mogą uzyskać rodziny z dziećmi i osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5 procent dopłaty otrzymają osoby, którym w przeciągu 5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.
Program MdM jest wsparciem dla rodzin i osób samotnych, które zyskają w zdobyciu nowego mieszkania. Małżeństwo jest według przepisów prawa traktowane jako wspólnota, dlatego małżonkowie mogą skorzystać z dofinansowania tylko razem.