MdM: prawa i obowiązki kredytobiorcy
Każdy kredytobiorca, także ten korzystający z programu Mieszkanie dla Młodych, posiada pewne prawa i obowiązki, wynikające z umowy kredytu. Co jest zatem dozwolone, a co zabronione po uzyskaniu dofinansowania MdM-u?
Każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 35 lat, ma prawo skorzystać z programu dopłat rządowych do kredytów hipotecznych, Mieszkania dla Młodych. Oczywiście niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz spełnienia szeregu warunków. Kredytobiorca nie może i nie mógł w przeszłości posiadać własnego lokum, a zakupione mieszkanie nie może zostać sprzedane lub wynajęte przed upływem wskazanego w umowie czasu.
Brak praw do lokalu
W momencie przystąpienia do programu MdM kredytobiorca nie może mieć żadnych praw własnościowych do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego. Bez znaczenia jest, czy lokum zostało kupione czy odziedziczone. Dodatkowo istnieje obowiązek rozwiązania wszystkich umów najmu i dzierżawy w terminie 6 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej. Zbycie, wynajęcie lub użyczenie nieruchomości przed okresem lat pięciu od momentu zakupu, będzie skutkowało utratą dofinansowania. Sam kredyt musi zostać zaciągnięty na przynajmniej 15 lat, w walucie polskiej. Osoba chcąca skorzystać z programu musi również wybrać lokal mieszkalny z rynku pierwotnego w odpowiednim limicie powierzchni i ceny.
Znaczna dopłata
Spełniając te wszystkie wymagania, można starać się o dopłatę w wysokości od 10 do nawet 20 proc. wartości powierzchni użytkowej mieszkania, liczonej w oparciu o limity cenowe i metrażowe. Dobrą wiadomością jest to, że kredytobiorca ma prawo przystąpić do kredytu wspólnie z członkami rodziny – zarówno z tymi, którzy znajdują się w prostej linii dziedziczenia, jak i z rodzeństwem, małżeństwem rodzeństwa, ojczymem, macochą czy teściami.
Korzystając z MdM-u nie ma przymusu kupna mieszkania. Kredytobiorca ma prawo również starać się o dofinansowanie budowy domu. W tym wypadku, będzie to polegało na zwrocie części zapłaconego podatku VAT. Dlatego, warto już od samego początku budowy zbierać faktury na materiały budowlane.
Warto również wspomnieć, iż kredytobiorca ma prawo zakupić mieszkanie większe niż przewidziane w państwowych limitach. W tym wypadku jednak dopłata zostanie przyznana tylko i wyłącznie do metrażu przewidzianego w ustawie. Za resztę metrażu trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto osoba starająca się o udział w programie powinna dokładnie przeanalizować oferty banków. Chociaż dopłata do mieszkania jest wszędzie taka sama, to każdy bank stosuje w umowach inne koszty typu oprocentowanie czy prowizje.