Ostatnia aktualizacja danych:

MdM: prawa i obowiązki kredytobiorcy

Każdy kredytobiorca, także ten korzystający z programu Mieszkanie dla Młodych, posiada pewne prawa i obowiązki, wynikające z umowy kredytu. Co jest zatem dozwolone, a co zabronione po uzyskaniu dofinansowania MdM-u?

16852-mdm-prawa-i-obowiazki-kredytobiorcy

Każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 35 lat, ma prawo skorzystać z programu dopłat rządowych do kredytów hipotecznych, Mieszkania dla Młodych. Oczywiście niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz spełnienia szeregu warunków. Kredytobiorca nie może i nie mógł w przeszłości posiadać własnego lokum, a zakupione mieszkanie nie może zostać sprzedane lub wynajęte przed upływem wskazanego w umowie czasu.

Brak praw do lokalu

W momencie przystąpienia do programu MdM kredytobiorca nie może mieć żadnych praw własnościowych do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego. Bez znaczenia jest, czy lokum zostało kupione czy odziedziczone. Dodatkowo istnieje obowiązek rozwiązania wszystkich umów najmu i dzierżawy w terminie 6 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej. Zbycie, wynajęcie lub użyczenie nieruchomości przed okresem lat pięciu od momentu zakupu, będzie skutkowało utratą dofinansowania. Sam kredyt musi zostać zaciągnięty na przynajmniej 15 lat, w walucie polskiej. Osoba chcąca skorzystać z programu musi również wybrać lokal mieszkalny z rynku pierwotnego w odpowiednim limicie powierzchni i ceny.

Znaczna dopłata

Spełniając te wszystkie wymagania, można starać się o dopłatę w wysokości od 10 do nawet 20 proc. wartości powierzchni użytkowej mieszkania, liczonej w oparciu o limity cenowe i metrażowe. Dobrą wiadomością jest to, że kredytobiorca ma prawo przystąpić do kredytu wspólnie z członkami rodziny – zarówno z tymi, którzy znajdują się w prostej linii dziedziczenia, jak i z rodzeństwem, małżeństwem rodzeństwa, ojczymem, macochą czy teściami.

Korzystając z MdM-u nie ma przymusu kupna mieszkania. Kredytobiorca ma prawo również starać się o dofinansowanie budowy domu. W tym wypadku, będzie to polegało na zwrocie części zapłaconego podatku VAT. Dlatego, warto już od samego początku budowy zbierać faktury na materiały budowlane.

Warto również wspomnieć, iż kredytobiorca ma prawo zakupić mieszkanie większe niż przewidziane w państwowych limitach. W tym wypadku jednak dopłata zostanie przyznana tylko i wyłącznie do metrażu przewidzianego w ustawie. Za resztę metrażu trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto osoba starająca się o udział w programie powinna dokładnie przeanalizować oferty banków. Chociaż dopłata do mieszkania jest wszędzie taka sama, to każdy bank stosuje w umowach inne koszty typu oprocentowanie czy prowizje.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

22164-czy-z-mdm-u-moze-skorzystac-tylko-jeden-z-malzonkow

Czy z MdM-u może skorzystać tylko jeden z małżonków?

Przepisy programu Mieszkanie dla Młodych dokładnie precyzują, kto może wnioskować o dopłatę finansową wspierającą zakup lokalu. Sprawdźmy, czy w MdM-ie może wziąć udział tylko jeden z małżonków. Program Mieszkanie dla Młodych będzie trwał 5 lat, od 2014 roku do roku 2018. Osoby, które zechcą...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»