Kto może zostać wskółkredytobiorcą w MdM-ie?
MdM to program rządowy skierowany do osób poniżej 35 roku życia, które chcą nabyć własne mieszkanie. Młodzi Polacy często jednak nie posiadają odpowiednich zarobków, by mogli samodzielnie uzyskać kredyt hipoteczny. Sprawdźmy zatem, czy ich zdolność kredytową może poprawić współkredytobiorca, a jeśli tak, to kto może nim zostać.
Beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych, by otrzymać dofinansowanie, mogą nabyć nieruchomość tylko na rynku pierwotnym. Mieszkanie nie może posiadać powierzchni przekraczającej 75 m kw., a dom jednorodzinny - 100 m. kw. Metraż ten może być większy tylko wtedy, gdy w rodzinie jest troje lub więcej dzieci. Uczestnicy programu muszą także liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Zaciągnięty kredyt powinien stanowić minimum 50% ceny mieszkania, dodatkowo koszt lokalu musi mieścić się w wyznaczonych limitach.
Z kim przystąpić do kredytu?
Młodzi Polacy starające się o kredyt na mieszkanie często mają problem, by uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Jest to związane z różnymi przyczynami, np. niskie dochody, inne zobowiązania itd. W takim przypadku przepisy zezwalają na wsparcie współkredytobiorcy. W przypadku programu Mieszkanie dla Młodych współkredytobiorcami mogą być: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie głównego kredytobiorcy. Pomoc przy zaciągnięciu kredytu może być udzielona tylko wtedy, gdy uczestnicy programu MdM nie posiadają zdolności kredytowej.
Dodatkowy kredytobiorca nie będzie współwłaścicielem mieszkania
Warto od razu zaznaczyć, że współkredytobiorcy nie stają się współwłaścicielami kupowanego mieszkania. Są tylko współuczestnikami kredytu. Najczęściej młodzi ludzie zgłaszają się do swoich rodziców o pomoc. Jednak w takiej sytuacji uczestnicy MdM–u muszą się liczyć z ograniczeniami wiekowymi, jakie stosują banki, udzielając kredytu hipotecznego. Większość instytucji finansowych żąda, aby w chwili spłacenia ostatniej raty kredytu, klient miał nie więcej niż 70-75 lat. Dodatkowo, jeśli rodzice nie mają rozdzielności majątkowej, wtedy do umowy muszą przystąpić obydwoje.
Pamiętaj o wspólnocie majątkowej
Również rodzeństwo jest często proszone o pomoc przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. W tym przypadku znika problem wieku, ale - podobnie jak w sytuacji rodziców - jeśli brat lub siostra są w związkach małżeńskich ze wspólnotą majątkową, wtedy również ich małżonkowie będą zobowiązani przez bank do przystąpienia do kredytu. Współkredytobiorcy są dla banku gwarantami spłaty kredytu. Nie uczestniczą jednak w programie MdM w tym zakresie, co jego beneficjent, ponieważ dopłatę dostają tylko przyszli właściciele mieszkania.
Warto również pamiętać, że zaciągając kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcami, powinniśmy przygotować się na dłuższe i bardziej skomplikowane formalności.