Czy mogę wynająć mieszkanie z MdM?
MdM, czyli program Mieszkanie dla Młodych, ma na celu wesprzeć finansowo osoby nabywające lokal mieszkaniowy. Beneficjent takiego dofinansowania nie może mieć więcej niż 35 lat, a po uzyskaniu dopłaty musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z tym programem. Czy takie mieszkanie może zostać np. wynajęte?
Program MdM ma pomóc młodym ludziom w nabyciu mieszkania. Często takie osoby decydują się na kredyt hipoteczny, by zdobyć wymarzony lokal. Nawet niewielka dopłata rządowa ułatwia im zakup, a także może zmniejszyć kwotę kredytu. Wysokość dopłat jest uzależniona od kilku czynników, jak np. ilości posiadanych dzieci. Powierzchnia nabytego lokalu na rynku pierwotnym nie może być większa, niż 75 m2 lub 85 m2 przy wychowywaniu przynajmniej trójki dzieci.
Mieszkanie do wynajęcia
Decydując się na dofinansowanie rządowe do zakupu mieszkania, musimy liczyć się z pewnymi zasadami, które będą nas obowiązywały w pierwszych latach jego użytkowania. Podstawowym ograniczeniem, z którym musimy się liczyć, jako osoba biorąca udział w programie MdM, to zakaz użyczania lub wynajęcia nabytego lokalu. Dodatkowo nie możemy także dokonać zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania.
Wszystkie ograniczenia zapisane w programie MdM mają charakter czasowy i obowiązują przez 5 lat od daty zawarcia umowy ustanowienia własności mieszkania. Dopiero po takim czasie zakazy przestają nas obowiązywać. Wtedy możemy wynająć lub sprzedać swoje mieszkanie.
Ustawowe sankcje
W przypadku, gdy pomimo zakazu wynajmu mieszkania nabytego z dopłatą MdM, użyczymy je jakiejś osobie, wtedy musimy liczyć się z dotkliwymi sankcjami. W takiej sytuacji pewna część dofinansowania podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat. Kwota zwrotu odpowiada iloczynowi pozostałych miesięcy do upływu 5 lat i liczby 60. Zwrotowi podlega proporcjonalna część dopłaty.
Jesteśmy zobowiązani do poinformowania Banku Gospodarstwa Krajowego o każdej zmianie dotyczącej umowy o dofinansowaniu. Można to zrobić za pośrednictwem banku, który udzielił kredytu. Na taki krok mamy 30 dni od momentu zajścia zdarzenia. Jeśli tego nie zrobimy, czyli zataimy fakt wynajmu lokalu, wtedy jesteśmy zobowiązany do zwrotu na rachunek instytucji finansującej proporcjonalnej części dopłąty. Dodatkowo musimy także zapłacić odsetki ustawowe, naliczone od dnia wystąpienia zdarzenia.
Decydując się na dopłatę z programu MdM, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi obowiązującymi zakazami, a także przywilejami.