Kiedy można wynająć mieszkanie kupione w programie MdM?
Najczęściej po kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych sięgają osoby, którym dopłaty pozwalają na zakup mieszkania. Ale są też tacy, którzy wykorzystując sytuację, chcą kupić mieszkanie pod wynajem.
Program Mieszkanie dla Młodych powołany został do życia, aby wspomóc młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Aby taki kredyt dostać, trzeba spełnić wiele warunków i wiele osób je spełnia. Jednakże nie wszystkich intencje są czyste i może zdarzyć się, że będą musieli dotacje z BGK zwrócić i wcześniej czy później do tego dojdzie.
Program MdM nakłada na osoby, które chcą z niego skorzystać, wiele wymogów. Uczestnicy tego programu muszą postępować przy korzystaniu z zakupionej nieruchomości tzgodnie z jej przeznaczeniem i co najważniejsze – zgodnie z założeniami programu. W innym przypadku BGK, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, może upomnieć się o zwrot dotacji. Przede wszystkim każdego uczestnika tego programu obowiązuje 5-letni okres ograniczeń. A to oznacza, że mieszkania nie można sprzedać, nie można zmienić jego przeznaczenia i nie można pod żadnym pozorem lokalu wynająć. Można natomiast to wszystko uczynić dopiero po upływie wspomnianych 5 lat ograniczenia. Jeżeli uczestnicy programu będą przestrzegać wszystkich zasad programu, mogą spać spokojnie, bowiem BGK nigdy nie zwróci się o oddanie dotacji z tytułu tego programu. Jeżeli jednak przepisy zostaną złamane, z pewnością BGK zażąda zwrotu dopłat.
Program Mieszkanie dla Młodych nie jest doskonałym programem i wiele należałoby w nim zmienić. Chociażby problem z garażami czy też włączenia do tego programu rynku wtórnego. Tymczasem w końcowym stadium jest już kolejny program rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem.
FMnW to program skierowany do osób, których nie stać jest nawet na kredyty z dopłatą i które wolą wynająć mieszkanie. Bardzo ważna informacja – projekt ten nie przewiduje limitu wiekowego, jak to jest przy programie Mieszkanie dla Młodych, więc mogą się ubiegać o wynajem mieszkań nawet starsze osoby. W pierwszym etapie rząd planuje przeznaczyć na ten projekt 5 mld zł, co w przełożeniu na lokale daje liczbę 20 tys. mieszkań. W przypadku wynajmu mieszkań nie ma mowy o poślizgach terminowych w płaceniu czynszu, a ponadto najemcy będą co jakiś czas poddawani weryfikacji pod kątem płacenia czynszu. Oczywiście nie będzie też mowy o podnajmie czy wynajmie takich mieszkań.