Na ile lat zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Decydując się na kupno mieszkania ze wsparciem kredytowym, musimy się liczyć z tym, że zaciągamy zobowiązanie długoterminowe. Warto jednak zastanowić się, na ile dokładnie lat rozłożyć spłatę kredytu hipotecznego, żeby uniknąć zbyt dużych kosztów.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego na wiele lat wpłynie na nasze życie - przede wszystkim na naszą sytuację finansową. Niestety, często pożyczka to jedyna możliwość, żeby móc zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu.
I ograniczenie - rekomendacja KNF
Od początku br. kredyty mieszkaniowe oferowane są na nowych warunkach, spowodowanych pojawieniem się Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Ta wymusiła na bankach m.in. skrócenie maksymalnego okresu kredytowania do 35 lat.
Część z banków już wcześniej nie udzielała kredytów dłuższych niż 35 lat, ale niektóre musiały dostosować swoje oferty do nowych zaleceń(np. BOŚ i Getin Noble Bank udzielały kredytów nawet na 50 lat). Obecnie najczęściej proponowane są kredyty na maksymalnie 30 lat.
II ograniczenie - wiek kredytobiorcy
Jednym z ważniejszych parametrów wpływających na maksymalny okres kredytowania, dostępny dla danego wnioskodawcy, jest jego przyszły wiek w chwili spłaty zobowiązania. Każdy bank stosuje w tym zakresie własne uregulowania.
Co w praktyce oznacza ograniczenie wiekowe dla kredytobiorcy? W przypadku osób bardziej dojrzałych może uniemożliwić ustalenie dogodnego okresu kredytowania, zmuszając ich do uregulowania całości zobowiązania do momentu osiągnięcia określonego przez bank wieku.
Najczęściej banki ustalają, że w momencie spłaty kredytu, klient nie powinien mieć więcej niż 70-75 lat. Czasami można przekonać bank do wydłużenia okresu kredytowania (ale nie więcej niż do 35 lat), wykupując dodatkowe ubezpieczenie na życie.
Na ile lat kredyt mieszkaniowy?
Większość kredytobiorców szuka oferty pozwalającej im zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne na maksymalny dopuszczalny okres kredytowania. Wszystko ze względu na chęć zminimalizowania wysokości miesięcznej raty. Kredytobiorca szuka jak najniższego miesięcznego obciążenia domowego budżetu.
Niższa rata i dłuższy okres kredytowania to czasami jedyny sposób, by w ogóle otrzymać kredyt przy niskiej zdolności kredytowej.
Mimo wszystko długi okres kredytowania ma swoje wady w postaci dużych kosztów spłaty. Przy 30 latach zapłacimy bankowi o wiele wyższe odsetki niż gdybyśmy zwrócili swój dług po 20 latach. Pamiętajmy też, że przy krótszym harmonogramie spłat szybciej staniemy się ludźmi wolnymi od bankowych zobowiązań.