Ostatnia aktualizacja danych:

Księga wieczysta nieruchomości bez tajemnic

Księga wieczysta nieruchomości zawiera informacje dotyczące tego, komu i jakie prawa przysługują do budynku lub działki. Odzwierciedla ona stan prawny nieruchomości. Dotyczy tylko i wyłącznie danej nieruchomości, a nie jej właścicieli.

19970-ksiega-wieczysta-nieruchomosci-bez-tajemnic

Księga wieczysta ma bardzo ważne znaczenie przy zakupie i sprzedaży nieruchomości. Składa się ona z czterech części. Pierwsza z nich to charakterystyka nieruchomości, czyli jej opis, rodzaj, lokalizacja, wielkość oraz udział w nieruchomości wspólnej. W drugiej części zawarte są informacje o właścicielu nieruchomości, ewentualnie innych osobach, które posiadają prawo do korzystania z niej. Trzecia część księgi wieczystej stanowi adnotacje o ograniczonych prawach rzeczowych bądź roszczeniach, jakie ciążą na danej nieruchomości, ale z wyłączeniem hipotek, która znajduje się w czwartej części.

Na stronach księgi wieczystej mogą znaleźć się również dodatkowe informacje, tj. prawo najmu albo dzierżawy, pierwokupu, dożywocia. Mogą też być w niej zawarte wpisy dotyczące roszczeń współwłaścicieli, np. o przeniesienie własności budynku lub gruntu. Każda księga wieczysta ma swój dodatkowy komplet dokumentów, zwany aktami księgi wieczystej.

Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przez sądy rejonowe. Zawartość ksiąg jest jawna, a zatem każdy może przeglądać ich zapisy. Dokonuje się tego w obecności pracownika sądu. Przeglądanie księgi wieczystej jest darmowe. Opłatę wnosi się tylko za dokonanie odpisu.

Przeglądania ksiąg wieczystych można także dokonać poprzez Internet. Należy wówczas wpisać numer KW, składający się z trzech członów. Pierwszy to 4-znakowy kod wydziału, w którym znajdowała się księga wieczysta w chwili założenia jej w formie elektronicznej. Następny jest właściwy numer KW, odpowiadający numerowi przypisanemu w repertorium ksiąg wieczystych konkretnego wydziału. Jeżeli księga była wcześniej prowadzona w postaci papierowej, jest to numer, który znajdował się na okładce księgi wieczystej, uzupełniony zerami aż do ośmiu znaków. Trzecim elementem jest cyfra kontrolna z zakresu 0-9, przypisywana od razu podczas zakładania księgi w wersji elektronicznej.

Dzięki możliwości przeglądania ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości, którą planujemy kupić, lub czy nie jest ona obciążona długami. Sprawdzenie obciążenia hipotecznego nieruchomości jest niezwykle ważne, gdyż zabezpieczenie to ustanawiane jest nie na właścicielu, a na nieruchomości. Jeżeli zatem bank nie zdejmie hipoteki przed dokonaniem przez nas zakupu mieszkania czy domu, przejmiemy to obciążenie wraz z nieruchomością. Czytajmy zatem wszystkie zapisy księgi wieczystej mieszkania czy domu, które zamierzamy kupić.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»