Księga wieczysta nieruchomości bez tajemnic
Księga wieczysta nieruchomości zawiera informacje dotyczące tego, komu i jakie prawa przysługują do budynku lub działki. Odzwierciedla ona stan prawny nieruchomości. Dotyczy tylko i wyłącznie danej nieruchomości, a nie jej właścicieli.
Księga wieczysta ma bardzo ważne znaczenie przy zakupie i sprzedaży nieruchomości. Składa się ona z czterech części. Pierwsza z nich to charakterystyka nieruchomości, czyli jej opis, rodzaj, lokalizacja, wielkość oraz udział w nieruchomości wspólnej. W drugiej części zawarte są informacje o właścicielu nieruchomości, ewentualnie innych osobach, które posiadają prawo do korzystania z niej. Trzecia część księgi wieczystej stanowi adnotacje o ograniczonych prawach rzeczowych bądź roszczeniach, jakie ciążą na danej nieruchomości, ale z wyłączeniem hipotek, która znajduje się w czwartej części.
Na stronach księgi wieczystej mogą znaleźć się również dodatkowe informacje, tj. prawo najmu albo dzierżawy, pierwokupu, dożywocia. Mogą też być w niej zawarte wpisy dotyczące roszczeń współwłaścicieli, np. o przeniesienie własności budynku lub gruntu. Każda księga wieczysta ma swój dodatkowy komplet dokumentów, zwany aktami księgi wieczystej.
Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przez sądy rejonowe. Zawartość ksiąg jest jawna, a zatem każdy może przeglądać ich zapisy. Dokonuje się tego w obecności pracownika sądu. Przeglądanie księgi wieczystej jest darmowe. Opłatę wnosi się tylko za dokonanie odpisu.
Przeglądania ksiąg wieczystych można także dokonać poprzez Internet. Należy wówczas wpisać numer KW, składający się z trzech członów. Pierwszy to 4-znakowy kod wydziału, w którym znajdowała się księga wieczysta w chwili założenia jej w formie elektronicznej. Następny jest właściwy numer KW, odpowiadający numerowi przypisanemu w repertorium ksiąg wieczystych konkretnego wydziału. Jeżeli księga była wcześniej prowadzona w postaci papierowej, jest to numer, który znajdował się na okładce księgi wieczystej, uzupełniony zerami aż do ośmiu znaków. Trzecim elementem jest cyfra kontrolna z zakresu 0-9, przypisywana od razu podczas zakładania księgi w wersji elektronicznej.
Dzięki możliwości przeglądania ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości, którą planujemy kupić, lub czy nie jest ona obciążona długami. Sprawdzenie obciążenia hipotecznego nieruchomości jest niezwykle ważne, gdyż zabezpieczenie to ustanawiane jest nie na właścicielu, a na nieruchomości. Jeżeli zatem bank nie zdejmie hipoteki przed dokonaniem przez nas zakupu mieszkania czy domu, przejmiemy to obciążenie wraz z nieruchomością. Czytajmy zatem wszystkie zapisy księgi wieczystej mieszkania czy domu, które zamierzamy kupić.