Jakie dokumenty potrzebne do wniosku o dopłaty z MdM?
Program Mieszkanie dla Młodych ma pomóc w finansowaniu zakupu pierwszego mieszkania przez osoby do 35 roku życia. Dofinansowanie wkładu własnego pozwala zmniejszyć koszty zakupu lokalu mieszkalnego. By skorzystać z tej pomocy, wystarczy przedłożyć w banku kilka dokumentów.

Program Mieszkanie dla Młodych ma pomóc w finansowaniu zakupu pierwszego mieszkania na kredyt. Dofinansowanie wkładu własnego pozwala zmniejszyć koszty spłaty pożyczki przeznaczonej na zakup lokalu mieszkalnego. Osoby wychowujące trójkę lub więcej dzieci, mogą liczyć na dopłatę w powiększonej wysokości.
By przystąpić do programu, należy spełnić poniższe warunki:
- nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości);
- wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka);
- zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje min. 3 dzieci;
- zaciągnięty kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat;
- cena metra kwadratowego mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.
Procedura uzyskania dopłaty wymaga złożenia:
- wniosku o otrzymanie dopłaty do wkładu własnego wraz z wnioskiem kredytowym do wybranego banku.
- pisemnego oświadczenia o spełnieniu na dzień złożenia wniosku warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 (o nieposiadaniu na własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny albo własności czy współwłasności budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny), wraz z pisemnym oświadczeniem, że ten warunek będzie spełniony także w dniu nabycia mieszkania.
- pisemnego zobowiązania (w przypadku wynajmowania lokalu mieszkalnego lub posiadania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia tego lokalu do 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności do lokalu, który bierze udział w programie MdM.
- oświadczenia, że wynajmowane mieszkanie będzie służyć zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.
- pisemnego oświadczenia przez osobę, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o tym, że mieszkanie zostanie po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę.
Na życzenie banku kredytobiorca jest zobowiązany do dostarczenia innych dokumentów, które poświadczą powierzchnię i cenę lokalu, dochody kredytobiorcy, wiek i inne parametry, które są niezbędne do rozpatrzenia wniosku kredytowego.
Dalsze procedury finansowania w ramach programu MdM odbywają się pomiędzy bankiem, w którym został zaciągnięty kredyt a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.