Jak założyć księgę wieczystą nieruchomości?
Kupiłeś mieszkanie bez księgi wieczystej? Najlepiej będzie, jeśli ją założysz. Łatwiej później sprzedasz nieruchomość, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Księgę wieczystą można założyć w sądzie właściwym ze względu na położenie nieruchomości poprzez złożenie w nim wniosku KW-ZAL. Może to uczynić właściciel nieruchomości, osoba która posiada określone prawo do nieruchomości lub pełnomocnik.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają stan prawny budynku czy lokalu. Będą to: akt notarialny, przydział ze spółdzielni lub orzeczenie sądu. Ponadto należy złożyć także dokumenty, które pozwalają oznaczyć nieruchomość: wypis z rejestru gruntów i wypis z kartoteki budynków.
Innym sposobem na założenie księgi wieczystej jest zadbanie o adekwatny wpis w akcie notarialnym przy finalizowaniu transakcji zakupu nieruchomości. Nabywając mieszkanie, automatycznie wnioskujemy o ustanowienie dla niej KW. Wówczas nie trzeba składać oddzielnego wniosku w sądzie, dokument zostanie założony automatycznie na podstawie zapisów w akcie notarialnym.
Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości wiąże się z opłatą w wysokości 60 zł. Dopisanie do działu II księgi prawa do własności wiąże się z opłatą 200 zł.
Kupując mieszkanie bez księgi wieczystej, bardzo istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie zapisy w akcie notarialnym. Umowa sprzedaży powinna zawierać orzeczenie osoby sprzedającej lokalu, że posiada prawo własności, a sama nieruchomość jest wolna od obciążeń i egzekucji. Dzięki takim zapisom zmniejszamy ryzyko, jakie wiąże się z kupnem mieszkania bez KW. Dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z pomocy prawnika, który miał do czynienia z tego typu transakcjami.